fbpx

Śladami Rodziny von Domhardt

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

10:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Dom Pomocy Społecznej w Worynach koło Górowa Iławeckiego w budynku dawnej rządcówki. Woryny to mała, malownicza i kameralna wieś położona pośród pagórków Górowszczyzny, dawnej Natangii, krainy zamieszkałej przez Natangów – prastare plemię Prusów.

Zapraszamy do Domu Pomocy Społecznej w Worynach koło Górowa Iławeckiego. Woryny to mała, malownicza i kameralna wieś położona pośród pagórków Górowszczyzny, dawnej Natangii, krainy zamieszkałej przez Natangów – prastare plemię Prusów.
Jest to jeden z najpiękniejszych rejonów Polski. Króluje tu czysta, niczym nieskażona natura. Bezpośrednie okolice Woryn stanowią rezerwat „Ostoja Warmińska”, zwana dawniej Warmińskimi Bocianami. Jest to największy w kraju obszar Natura 2000. Tuż obok znajduje się bociana stolica Polski – wioska Żywkowo.
W tak pięknych okolicznościach przyrody położony jest nasz Dom Seniora, gościnna przystań dla 20-tu osób starszych i niepełnosprawnych fizycznie.
Dom znajduje się w nowo wyremontowanym budynku dawnej rządcówki, w którym mieszkali administratorzy majątku Woryny. Odtworzone z pietyzmem wnętrza, łączą w sobie nowoczesność i wygodę z szacunkiem dla historii tego niesamowitego miejsca.
Dawny budynek administratorów tzw. rządcówka został zbudowany w roku 1797, za czasów kiedy Woryny były własnością rodu von Domhardt. Na podmurówce widoczny jest kamień z wyrytym rokiem budowy i inicjałami L. Fv. D – (Ludwig Friedrich v. Domhardt)
Dom administratora majątku Worienen znajduje się bezpośrednio przy dawnym stawie zamkowym i przylegającym do niego parku. Przed wojną mieściła się tu również poczta i urząd stanu cywilnego. Ostatnimi mieszkańcami domu byli wójt gminy Hans Chrestien i jego żona Käthe Pauly, która prowadziła pocztę. Po wojnie budynek służył jako szkoła a obecnie to dom pomocy społecznej.

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

10:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Zapraszamy do Domu Pomocy Społecznej w Worynach koło Górowa Iławeckiego. Woryny to mała, malownicza i kameralna wieś położona pośród pagórków Górowszczyzny, dawnej Natangii, krainy zamieszkałej przez Natangów – prastare plemię Prusów. Dawny budynek administratorów tzw. rządcówka.

woj. warmińsko-mazurskie

Organizator

Nazwa: Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Profilaktyki Zdrowia „Jesteśmy Razem” z siedzibą w Górowie Iławeckim

Osoba kontaktowa: Piotr Baczewski

Telefon: 605977574

E-mail: jestesmyrazem@op.pl

WWW: http://jestesmyrazem.org.pl

Informacja o organizatorze:

Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Profilaktyki Zdrowia „Jesteśmy Razem” z siedzibą w Górowie Iławeckim od 2003 roku prowadzi szerokie działania na rzecz osób niepełnosprawnych, starszych i wykluczonych.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.