fbpx

Ślad pokoleń. Dziedzictwo bytomskiej społeczności żydowskiej w świetle zachowanych wspomnień

Data rozpoczęcia:

10 września 2023

niedziela

12:30

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Punktem odniesienia dla rozważań na temat dziedzictwa społeczności żydowskiej w Bytomiu będą prezentowane na wystawie „Ślad pokoleń. Od synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy w Bytomiu” obiekty, związane z historiami bytomskich Żydów

Przedstawiciele społeczności żydowskiej niezwykle mocno zaznaczyli swoją obecność w społecznym, gospodarczym czy kulturalnym życiu Bytomia (jako członkowie stowarzyszeń i towarzystw, donatorzy fundacji stypendialnych czy inspiratorzy akcji charytatywnych i pomocowych). Zostali w historię miasta wpisani również poprzez dramatyczne wydarzenia bezpośrednio poprzedzające i następujące po sobie w latach II wojny światowej, a także w okresie powojnia, naznaczonego koniecznością asymilacji w nowej rzeczywistości. Wybrane historie, m.in. Maxa Taua, Rolfa Kralovitza, Benachema Barucha Marcha, rodzin Richterów, Taterków czy Lomnitzów, przedstawione zostaną podczas oprowadzania przez pryzmat zachowanych relacji i wspomnień oraz dostępnych materiałów archiwalnych.

Galeria

Data rozpoczęcia:

10 września 2023

niedziela

12:30

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja

Lokalizacja:

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
ul. Korfantego 34
41-903 Bytom

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Osoba kontaktowa: Magdalena Pospieszałowska

Telefon: 511190181

E-mail: m.pospieszalowska@muzeum.bytom.pl

WWW: https://muzeum.bytom.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Górnośląskie, którego początki sięgają 1910 roku, od ponad stu lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz dzieła sztuki. Zbiory poszczególnych działów należą do najliczniejszych nie tylko na Śląsku, ale i w kraju.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.