fbpx

Skansen- Zagroda Wsi Pszczyńskiej

Data rozpoczęcia:

14 września 2019

sobota

13:00

Data zakończenia:

14 września 2019

sobota

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Serdecznie zapraszamy na fascynującą podróż do serca XIX wiecznej wsi pszczyńskiej. Spotkanie będzie związane z codziennym życiem i zwyczajami ludzi zamieszkałych w tej części Śląska.

Nawiązując do tradycji i kultury naszych przodków oraz pielęgnując dziedzictwo materialne i niematerialne Ziemi Pszczyńskiej podczas 27 edycji EDD w skansenie – Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej zorganizujemy wiele atrakcji i warsztatów nawiązujących do splotu – będącego zarówno synonimem wspólnego wysiłku Polaków związanego z połączeniem kraju po wojnie, ale także zacieśniania więzów międzyludzkich w codziennym życiu, co jest w naszej kulturze niezwykle istotne. W dzisiejszych czasach, zdominowanych przez media społecznościowe Polacy coraz mniej czasu poświęcają na wspólne spotkania, zaszywając się w świecie maszyn, co w dłuższej perspektywie wpływa bardzo niekorzystnie na ich samopoczucie.
Dawniej ludzie spędzali ze sobą czas pracując razem i dzieląc w ten sposób radości i troski dnia codziennego. Wymieniali się świadczonymi przez siebie usługami i umiejętnościami, dzięki czemu życie nie było tak zdominowane przez pieniądz jak ma to miejsce w dzisiejszych czasach.

 

Podczas wydarzenia, które zaplanowaliśmy na dzień 14 września 2019 r w godzinach 13.00 – 18.00 w skansenie – Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej – będzie możliwość przeniesienia się na kilka godzin do dawnych czasów i wzięcia udziału w:
– wykładzie / prelekcji dotyczącej tradycji i kultury na Ziemi Pszczyńskiej pt. „Z tradycji czerpiemy siłę”, ze szczególnym zwróceniem uwagi na pojęcie „splotu” w nawiązaniu do mody polskiej, rzemiosła, budownictwa i świadczonych usług. Godz. 13.00 – 14.00.
– rozlicznych warsztatach i pokazach: hafciarskich, krawieckich, wikliniarskich, pszczelarskich, robótek ręcznych związanych z szydełkowaniem, sztrykowaniem na drutach, czy palcach, pleceniem wianków z żywych kwiatów, wykonywania fryzur w formie plecionek i innych. Godz. 14.00 – 18.00.
– zwiedzaniu obiektu z przewodnikiem, który szczególną uwagę zwróci na aspekt splotu i zacieśniania więzów międzyludzkich ludzi żyjących i pracujących niegdyś w skansenowych chałupach. Godz. 15.00, 16.00, 17.00.

Data rozpoczęcia:

14 września 2019

sobota

13:00

Data zakończenia:

14 września 2019

sobota

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

43-200 Pszczyna, ul. Parkowa 20a

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Skansen- Zagroda Wsi Pszczyńskiej

Osoba kontaktowa: Zyta Błąkała, Sebastian Ryguła

Telefon: +48782978074

E-mail: skansen.pszczyna@gmail.com

WWW: http://www.skansen.pszczyna.pl/

Informacja o organizatorze:

Skansen – Zagroda Wsi Pszczyńskiej prowadzony jest przez Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej. Znajduje się wschodniej części zabytkowego parku pszczyńskiego i obejmuje obszar blisko 2 ha.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.