fbpx

Scena Letnia NIKiDW. Sztafeta pokoleń „Mistrz i uczeń”

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

13:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

21:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

SCENA LETNIA NIKiDW / SZTAFETA POKOLEŃ „MISTRZ I UCZEŃ”

Zgodnie z tematem tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy pary twórców ludowych − mistrza i adepta − oraz wielopokoleniowe zespoły ludowe. Chcemy w ten sposób pokazać, jak w naturalny sposób przekazywana jest tradycja; jak starsi – jako dysponenci wiedzy i umiejętności − uczą młodszych, by kiedyś także oni osiągnęli mistrzostwo w swoich dziedzinach.
Przekaz międzypokoleniowy był kiedyś podstawowym sposobem wyposażania młodych w umiejętności oraz zaznajomienia z tradycją we wszystkich dziedzinach życia. Dotyczyło to zarówno sfery kultury niematerialnej, jak i materialnej. Młodsi przejmowali od starszych wzorce, normy, obyczaje, zachowania i sposoby uczestnictwa w kulturze. Na wsi poznawali tajniki prowadzenia gospodarstwa, uprawy roli i hodowli zwierząt. Młode dziewczyny uczyły się od matek gotowania, przędzenia, tkania. Ważna była transmisja międzypokoleniowa umiejętności rękodzielniczych i rzemieślniczych. Dzięki rodzicom, którzy zadbali o wdrożenie następców w swój fach, przetrwały warsztaty kowalskie, plecionkarskie, bednarskie itd.
Europejskie Dni Dziedzictwa będą okazją do spotkania z parami twórców, których współpraca jest odwzorowaniem relacji mistrza i ucznia. Często będą to: matka i córka, ojciec i syn lub członkowie tej samej społeczności, którzy pielęgnują umiejętności garncarskie, tkackie, wycinankarskie, hafciarskie czy związane z obróbką drewna. Goście EDD będą mieli możliwość zaopatrzenia się w ich dzieła. Będzie to także okazja do rozmowy, jakie są sposoby na skuteczne podtrzymanie międzypokoleniowego przekazu i jakie ma on znaczenie dla samych twórców. Zostaną zorganizowane warsztaty tradycyjnych umiejętności, prowadzone przez pary twórców ludowych. Na scenie wystąpią wielopokoleniowe zespoły muzyczne, które pokażą, jak muzyka łączy pokolenia w śpiewie i tańcu.

 

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi realizuje od 2022 roku program stypendialny „Mistrz − Uczeń”, w którym wspiera twórców ludowych, artystów, rzemieślników w międzypokoleniowym przekazywaniu wiedzy i umiejętności, związanych ze sztuką, rzemiosłem, rękodziełem, muzyką. Dotychczas ze wsparcia skorzystało 37 par twórców. Zapraszamy na EDD do NIKiDW!

 

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

13:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

21:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

koncert

Lokalizacja:

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Krakowskie Przedmieście 66, Warszawa

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Narodowy Instytut Dziedzictwa i Kultury Wsi

Osoba kontaktowa: Agata Rudnicka

Telefon: 510055027

E-mail: agata.rudnicka@nikidw.edu.pl

WWW: https://nikidw.edu.pl/

Informacja o organizatorze:

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi powstał w wyniku połączenia z Centralną Biblioteką Rolniczą im. M. Oczapowskiego w Warszawie.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.