Sala Rajców - droga do świetności
Data rozpoczęcia:
19 września 2020
sobota
14:00
Data zakończenia:
19 września 2020
sobota
17:00
Ratusz jest okazałą renesansową budowlą wzniesioną na planie wydłużonej podkowy, wokół wewnętrznego dziedzińca, ma dwie kondygnacje i jest nakryty dachem siodłowym. Jedną z najpiękniejszych sal wewnątrz jest sala rajców.
W ramach tegorocznej edycji EDD, zapraszamy na oryginalną prezentację online odrestaurowanej Sali Rajców w brzeskim ratuszu!Prezentacja będzie dostępna na witrynie internetowej Urzędu Miasta w Brzegu oraz we wszystkich kanałach w mediach społecznościowych.
Renesansowa bryła ratusza kryje w sobie elementy starszych budowli. Około 1300 r zbudowano wieżę w jej kwadratowej części, która stała się zalążkiem kompleksu obejmującego dzisiejszy ratusz. Początek murowanej zabudowie w obrębie ratusza dała budowa kramów bogatych w roku 1309. Jeszcze w XIV w. do rzędu południowego kramów bogatych dostawiono budynek wagi i ciąg murowanych bud – tym samym zamknięty został plan skrzydła południowego w jego dzisiejszym obrysie. Po pożarze w 1380, zabudowę kramów zastąpiły dwa trzykondygnacyjne budynki jednotraktowe. Po częściowym zawaleniu się wieży w 1456 nadbudowano ją o część ośmioboczną. W 1496 otrzymała nowe zwieńczenie. W 1569 ratusz spłonął kolejny raz. Odbudowę powierzono Włochom Bernardowi Niuronowi i Janowi Parrowi, zaangażowanym wcześniej przy budowie brzeskiego zamku. Przebudowa z lat 1570-77 nadała obiektowi charakter północnowłoskiego pałacu z loggią w centralnej zachodniej części i flankującymi ją dwoma wieżami oraz dominantą w postaci gotyckiej wieży przykrytej renesansowym hełmem. Taką formę budynek zachowuje do dziś. W budynku zachowały się zabytkowe wnętrza: monumentalna sala stropowa z oryginalnym stropem (1646) i jedno z nielicznych w Polsce świeckich wnętrz barokowych Sala Rajców (Rady) z 1742.
Partnerzy
Data rozpoczęcia:
19 września 2020
sobota
14:00
Data zakończenia:
19 września 2020
sobota
17:00
Kategorie wydarzenia:
Organizatorzy
Nazwa:
- Urząd Miasta Brzeg
- Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego
- Biuro Promocji, Kultury,Sportu i Turystyki
Osoba kontaktowa: dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, Kinga Kobiałka
Telefon: 608691912,
E-mail: kinga.kobialka@brzeg.pl
WWW: https://brzeg.pl/
Informacja o organizatorze:
Urząd Miasta Brzeg, miasto w Polsce położone w województwie opolskim, siedziba powiatu brzeskiego. Historycznie leży na Dolnym Śląsku, na skraju Równiny Grodkowskiej, będącej częścią Niziny Śląskiej. Przepływają przez niego rzeka Odra.