fbpx

Rzemiosło ojca dziedzictwem syna – spacer śladami dawnego rzemiosła bieruńskiego

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

16:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

17:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Na przełomie XIX i XX wieku Bieruń Stary mógł pochwalić się rzemieślnikami najlepszymi w całej okolicy. Przyjdźcie i poznajcie ich wspaniałą historię!

Hasło tegorocznych europejskich Dni Dziedzictwa „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” doskonale oddaje charakter bieruńskiego wydarzenia. Spacer „Rzemiosło ojca dziedzictwem syna – spacer śladami dawnego rzemiosła bieruńskiego” pozwoli uczestnikom poznać historię bieruńskich mistrzów rzemiosła. Na przełomie XIX i XX wieku dzieła rzemieślników z Bierunia znane i chętnie kupowane były w całej okolicy. Niegdyś wykonywane profesje przekazywane były z ojca na syna i stały się rodzinnymi tradycjami. Część dawnych zawodów zaniknęła ze względu na postęp technologiczny, natomiast niektóre istnieją do dziś i mają się dobrze. Uczestnicy spaceru odwiedzą miejsca, w których niegdyś mieściły się pracownie bieruńskich mistrzów oraz poznają ich tajemnice. Ponadto w trakcie spaceru można będzie usłyszeć o zmianach jakie dokonały się w zabudowie zabytkowej bieruńskiej starówki na przestrzeni lat. Przewodnikiem będzie Jerzy Pastuszka – Bierunianin, pasjonat historii miasta oraz … rzemieślnik. Serdecznie zapraszamy!

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

16:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

17:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Rynek w Bieruniu

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Miejskie w Bieruniu ( worganizacji)

Osoba kontaktowa: Agnieszka Szymula

Telefon: 32 708 09 89

E-mail: muzeum@muzeum.bierun.pl

WWW: https://muzeum.bierun.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji) jest samorządową instytucją kultury powstałą w 2018 roku. Do zadań Muzeum należy gromadzenie, udostępnianie i upowszechnianie zbiorów dokumentujących dziedzictwo kultury materialnej i niematerialnej miasta Bierunia.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.