fbpx

Ryszarda Sroczyńskiego droga podwójna.

Data rozpoczęcia:

20 września 2020

niedziela

11:00

Data zakończenia:

20 września 2020

niedziela

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W zbiorach Muzeum znajdują się trzy obrazy olejne i kilka gipsowych projektów pomników i rzeźb autorstwa R. Sroczyńskiego oraz archiwalia dotyczące jego życia i twórczości. Będą one punktem wyjścia do rozważań nad drogą twórczą artysty, który po opuszczeniu zniszczonej wojenną pożogą Warszawy znalazł swą przystań życiową w mieście nad Białą.

Śląskie Bielsko i małopolska Biała to dwa siostrzane miasta połączone w jeden organizm administracyjny w 1951 roku. W pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej miejsce to stało się przystanią życiową dla ludzi, którzy utracili swoje dotychczasowe domy w różnych częściach przedwojennej Polski. Przybyła tutaj także liczna grupa warszawiaków, a wśród nich Ryszard Sroczyński (1905–1966). Z wykształcenia malarz, absolwent stołecznej ASP. Z przekonania, jak sam mawiał: „Jestem rzeźbiarzem. Wbrew temu, co uważali i uważają moi koledzy po fachu”. Postać nietuzinkowa, barwna, rozpoznawalna, mocno zaangażowana w prace na rzecz lokalnej edukacji artystycznej oraz organizującego się środowiska plastycznego. Podczas spotkania przyjrzymy się drodze twórczej malarza i rzeźbiarza, którego prace nadal zdobią przestań Bielska-Białej, Czechowic-Dziedzic i Strumienia. Prowadzenie Kinga Kawczak.

 

Ilość osób: do 50 rezerwacja miejsc pod nr telefonu: 33 811 04 25 (o ile nie ulegnie zmianie sytuacja epidemiologiczna).

 

Zdjęcie promocyjne: Ryszard Sroczyński ze swoją rzeźbą – Głową Pstrowskiego, fotografia z Archiwum Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

Data rozpoczęcia:

20 września 2020

niedziela

11:00

Data zakończenia:

20 września 2020

niedziela

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja

Lokalizacja:

Zamek Książąt Sułkowskich
ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Historyczne w Bielsku-Bialej

Osoba kontaktowa: Natalia Dymanus

Telefon: 33 811 04 25

E-mail: natalia.dymanus@muzeum.bielsko.pl

WWW: https://muzeum.bielsko.pl

Informacja o organizatorze:

Zamek Książąt Sułkowskich, Stara Fabryka, Dom Tkacza i Fałatówka – cztery miejsca tworzące Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.