fbpx

Rok Łukasiewicza w Gorlicach - Mieście Światła

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

09:00

Data zakończenia:

11 września 2022

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W Rok Ignacego Łukasiewicza zapraszamy do Gorlic – Miasta Światła, kolebki przemysłu naftowego, gdzie w 1854 r. zapłonęła pierwsza w świecie uliczna lampa naftowa.

Gorlice – Miasto Światła
Gorlice – Miasto Światła swoim unikatowym wynalazkiem – pierwszą uliczną lampą naftową – rozsławił Ignacy Łukasiewicz, wielki wynalazca i pionier przemysłu naftowego, który zamieszkał w tym miasteczku w okresie rozkwitu, związanego z odkryciem złóż ropy naftowej. 200 lat temu urodził się ten polski geniusz – to doskonała okazja, aby odbyć podróż jego śladami. Kraina „czarnego złota” do dziś jest pełna pamiątek związanych z czasami, gdy w krajobrazie dominowały wieże wiertnicze i koniki pompowe. Na odkrywców czeka Karpacko-Galicyjski Szlak Naftowy, na trasie którego zobaczyć można Muzeum Regionalne PTTK i Skansen Przemysłu Naftowego „Magdalena” w Gorlicach.

Gorlicka nafta doskonała!
To właśnie tu, dwa wieki temu, jak grzyby po deszczu wyrastały wieże wiertnicze i kiwony, które do dziś stanowią nieodłączny element krajobrazu ziemi gorlickiej! Wieść o bogatych złożach naftowych, dotarła do Ignacego Łukasiewicza – lwowskiego farmaceuty i wynalazcy lampy naftowej. Wiedziony ciekawością i chęcią pracy nad doskonaleniem swoich wynalazków, zamieszkał w Gorlicach. W dzierżawionej w budynku Ratusza aptece, eksperymenty nad destylacją ropy naftowej zakończyły się sukcesem. Wreszcie Ignacy opracował przepis na „naftę doskonałą”! Okazało się, że po wielu latach badań, uzyskana w wyniku destylacji złota ciecz, idealnie nadawała się jako paliwo do lampy naftowej – oczyszczona z benzyny nafta doskonale się paliła i wreszcie nie wybuchała! Dzięki temu innowacyjny wynalazek trafił pod strzechy, ale tu – w Gorlicach, w 1854 r., także na ruchliwe skrzyżowanie – pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa rozświetliła węgierski trakt i rozsławiała to niewielkie galicyjskie miasteczko, jako miasto światła! Kapliczka Jezusa Frasobliwego w dzielnicy Zawodzie, na której cokole zawisnęła lampa, do dziś stoi na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Węgierskiej, przypominając o tym historycznym dniu.

Podróż do źródła światła
W gorlickim Muzeum Regionalnym PTTK obejrzeć można bogatą wystawę pamiątek po Ignacym Łukasiewiczu. Wśród eksponatów w gorlickim muzeum, znajduje się m.in. metalowy kocioł z ołowianymi i szklanymi rurkami – alembik, w którym Łukasiewicz wydestylował „naftę doskonałą”. W gorlickim Muzeum PTTK zobaczyć można także bogatą ekspozycję pamiątek po bitwie, która przerwała gorlicki „złoty wiek nafty” – w tym elementy uzbrojenia i umundurowania oraz interaktywną makietę i gabinet figur woskowych.
W podróż po historii przemysłu naftowego zabierze nas także wizyta w Skansenie Przemysłu Naftowego „Magdalena”, gdzie na turystów czeka wieża wiertnicza, zrekonstruowane „kopanki” ropy, maszyny i urządzenia do przeróbki i destylacji oraz wiele pamiątek po pionierach nafciarstwa.

Zapraszamy do Gorlic – Miasta Światła!

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

09:00

Data zakończenia:

11 września 2022

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa, zwiedzanie

Lokalizacja:

Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach, ul. Wąska 7-9, 38-300 Gorlice
Skansen Przemysłu Naftowego „Magdalena” w Gorlicach, ul. Lipowa 14, 38-300 Gorlice

woj. małopolskie

Organizator

Nazwa: Urząd Miejski w Gorlicach

Osoba kontaktowa: Piotr Wielgus

Telefon: 183551280

E-mail: promocja@um.gorlice.pl

WWW: https://www.gorlice.pl/

Informacja o organizatorze:

Gorlice to miasto położone u bram Beskidu Niskiego. W XIX w. stało się kolebką przemysłu naftowego – to tutaj zamieszkał Łukasiewicz, światowej sławy pionier nafciarstwa i odkrywca. Dzięki niemu w 1854 na skrzyżowaniu traktów handlowych w Gorlicach zapłonęła pierwsza w świecie uliczna lampa naftowa.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.