fbpx

Rękodzieło ludowe dawniej i dziś

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

11:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Rękodzieło ludowe nadal zachwyca i inspiruje. Zapraszamy na wystawę „Ach co to był za ślub!” oraz na warsztaty tkackie, haftu krzyżykowego i koronki szydełkowej.

Kolorowe perebory, pasiaki, tkaniny wielonicielnicowe i dwuosnowowe prezentowane w Bielskim Domu Kultury na wystawie „Ach co to był za ślub!” można nadal spotkać w każdym domu na Podlasiu. Kobiety na wsi samodzielnie tkały na krosnach wykorzystując naturalne surowce: wełnę, konopie, len i bawełnę. Natomiast wąski biały pas lnianej tkaniny przeznaczany był na ręcznik obrzędowy, który zdobiony był przez wiele miesięcy wielobarwnymi wyszyciami i białą koronką szydełkową.
W programie spotkania:
– pokaz tkania na krosnach
– pokaz i warsztaty tkania krajek na bardkach
– pokaz nawijania nitek na drewniane cewki
– pokaz zwijania w motki nici na motowidle
– warsztaty haftu krzyżykowego
– pokaz i warsztaty koronki szydełkowej
– wystawa prac tkackich wykonanych na wystawę w ramach IV Festiwalu Tkackiego „Podlaskie Sploty” organizowaną przez Podlaski Instytut Kultury.
W ramach spotkania można będzie posłuchać opowieści Aliny Dębowskiej- Jankiewicz, stypendystki Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi o najstarszych podlaskich ręcznikach obrzędowych pochodzących z przełomu XIX/XX w., zdobionych haftem krzyżykowym o charakterystycznej czerwono-czarnej barwie. Ręcznik towarzyszył człowiekowi od jego narodzin aż do śmierci. Był nieodłącznym atrybutem obrzędu weselnego, stanowił element posagu panny młodej.
Pokazy i warsztaty poprowadzą członkowie Pracowni Rękodzieła Ludowego: Ilona Kamieńska, Magdalena Kozioł, Małgorzata Koszowska, Sylwia Matysiuk, Helena i Mikołaj Matysiuk, Maria Tomczuk, Natalia Sazanovich.
Alina Dębowska- Jankiewicz, kustosz Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, w 2023 r. realizuje program stypendialny Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi dla Twórców Ludowych ze środków Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi- „Ręcznik obrzędowy Podlaskich Białorusinów-reaktywacja”
www.nikidw.edu.pl

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

11:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Bielski Dom Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim, ul. 3 Maja 2

woj. podlaskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Bielski Dom Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim
  • Pracownia Rękodzieła Ludowego działająca przy BDK
  • Alina Dębowska-Jankiewicz

Osoba kontaktowa: Alina Dębowska- Jankiewicz

Telefon: 600009178

E-mail: dembowska.a@wp.pl

WWW: https://www.bdkbielsk.pl/

Informacja o organizatorze:

Bielski Dom Kultury prowadzi działalność kulturalną poprzez wystawy, koncerty, festiwale itp. Alina Dębowska- Jankiewicz, kustosz Muzeum Podlaskiego, stypendystka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi- zakochana w podlaskim ręczniku obrzędowym

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.