fbpx

"Ratowo. Droga przez wieki." Zwiedzanie i happening na terenie Zespołu klasztornego z XVIII w.

Data rozpoczęcia:

13 września 2020

niedziela

09:00

Data zakończenia:

13 września 2020

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Ratowo to ważne miejsce na mapie północnego Mazowsza.W średniowieczu osada była własnością znamienitego rycerza Pawła z Radzanowa herbu Prawdzic. W wieku XVII miejscowy dziedzic sprowadził tu bernardynów do opieki na cudownym obrazem św. Antoniego Padewskiego a w 1860 r. zbudowano murowany konwent, z unikatowym rokokowym wyposażeniem kościoła.

13 września

Zgodnie z interpretacją etymologiczną nazwa Ratowo oznacza „miejsce, które ratuje”. Według tradycji osadę na małym wzniesieniu założyli ludzie pragnący uchronić się przed szalejącą na tych terenach w średniowieczu zarazą. Ocaleli i miejsce swego osiedlania nazwali Ratowem. W okolicach Ratowa, na podstawie badań archeologicznych przeprowadzonych w latach 70. XX. w., stwierdzono ślady osadnictwa od X w. a w pobliskim Radzanowie monety z czasów cesarstwa rzymskiego, datowane na I-II wiek. W XV w. osada była własnością jednego ze znamienitych rycerzy Księstwa Mazowieckiego, Pawła z Radzanowa herbu Prawdzic, pierwsze pisemne wzmianki o Ratowie pochodzą z 1494 roku.
Od niepamiętnych czasów miejsce to jest związane z kultem św. Antoniego z Padwy. W XVII wieku zgodnie z tradycją jego słynący łaskami obraz został zabrany przez właściciela Ratowa chorążego Tomasza Narzymskiego pod Wiedeń. Ocalenie drużyny w bitwie wiedeńskiej stało się bezpośrednią inspiracją do fundacji klasztoru i sprowadzenia zakonu bernardynów z prowincji wielkopolskiej, którzy wybudowali tu najpierw drewniany a w XVIII w. murowany konwent i kościół, mogący poszczycić się do dziś wspaniałym rokokowym kompletnym wystrojem (ołtarze, ambona, prospekt organowy) nawiązującym stylistycznie do finezyjnych form uwiecznionych na rycinach augsburskich twórców.
Zaangażowanie zakonników w pomoc powstańcom styczniowym, rozegrana w 21 marca 1863 roku w okolicznych lasach dramatyczna bitwa dowodzona przez gen. Zygmunta Padlewskiego, kasata zakonu, osiedlenie się w nim w 1925 roku na 80 lat Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Rodziny, utworzenie w 2012 roku Sanktuarium Diecezjalnego św. Antoniego z Padwy a w 2015 roku Ostoi św. Antoniego to kamienie milowe w wielowiekowej historii Ratowa, historii w które po czasach trudnych przychodzą lata rozkwitu. Kompleksowe odrestaurowanie obiektu i ogrodów w latach 2010-2019 sprawiło, że na nowo może on cieszyć swoim pięknem.

W ramach tegorocznych Dni Dziedzictwa organizowanych tu już od 9 lat, zwiedzanie połączone będzie z możliwością uczestnictwa w happeningu teatralnym „Ratowo – droga przez wieki”, nawiązującym do hasła EDD 2020. W zabytkowych wnętrzach oraz na terenie rozległych ogrodów wydzielone będą przestrzenie, ukazujące ważne momenty historii Ratowa, w których będzie można zatopić się w daną epokę przez włączenie się w prezentowane tam scenki. Turyści będą mogli zatem wziąć udział w pikniku rycerskim „śladami Pawła z Radzanowa”, spotkać się z chorążym Tomaszem Narzymskim, Ojcem Gwardianem Bernardynem Gałeckim za rządów którego ukończono budowę konwentu, z powstańcami z oddziału gen. Zygmunta Padlewskiego, a także zwiedzić kompleks i wziąć udział w warsztatach „Płonące rokoko – ostatni płomień baroku”.

Serdecznie zapraszamy do Ratowa. Warto tu przyjechać i wybrać się na spacer…drogą przez wieki.

Data rozpoczęcia:

13 września 2020

niedziela

09:00

Data zakończenia:

13 września 2020

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

Ratowo 58
06 -540 Radzanów (województwo mazowieckie, powiat mławski)
Osiemnastowieczny pobernardyński zespół klasztorny wraz z otaczającymi ogrodami

woj. mazowieckie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo
  • / Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie

Osoba kontaktowa: Ewa Kozłowska-Głębowicz

Telefon: 607582235

E-mail: komitetspolecznyratowo@wp.pl

WWW: https://www.facebook.com/Ratujmy-Ratowo-691750437946273/?modal=admin_todo_tour

Informacja o organizatorze:

Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo powstało, by wspierać Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego w prowadzeniu renowacji obiektu a także, by organizować przedsięwzięcia mające na celu propagowanie informacji o tym ważnym miejscu dziedzictwa oraz by podejmować różnorodne inicjatywny na rzecz społeczności.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.