fbpx

Radziszów dla Niepodległej

Data rozpoczęcia:

9 września 2018

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

9 września zapraszamy do Dworu Dzieduszyckich w Radziszowie przy ul. Szkolnej 4.

Organizator: Stowarzyszenie „Nasz Radziszów”.

Partner: CKIS Skawina.

Godz.14:30 – wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Pomniki Wielkiej Wojny w Galicji Zachodniej” autor fotografii Iwona Lisowska.

Ofiarujcie nam minutę modlitwy
Dla Was oddaliśmy lata naszego życia

(inskrypcja z pomnika cmentarza wojennego nr 32 w Szerzynach)

Galicja Zachodnia jest szczególnym miejscem na mapie Wielkiej Wojny 1914-1918 r. Na terenie krwawych starć, jeszcze w czasie trwania działań wojennych, Austriacki Oddział Grobownictwa Wojennego utworzył 400 starannie zaprojektowanych cmentarzy, szczególnych miejsc pochówku bohaterów poległych podczas walk. Każda z nekropolii stanowi jedyny w swoim rodzaju pomnik humanitaryzmu, poszanowania ludzkiej godności i świętej ofiary żołnierzy: wyjątkowość wynika z faktu, iż obok siebie z jednakowym szacunkiem i czcią zostali pogrzebani zwycięzcy i pokonani, niezależnie od przynależności armijnej, stopnia czy narodowości. Wielu na zawsze pozostanie bezimiennych, część jest znana z nazwiska dzięki nieśmiertelnikom, a kilku z unikatowych zdjęć umieszczonych przez potomków, jak np. pochowany w Żegocinie zaledwie 18-letni Karl Nolze.
W wykonanie projektów zaangażowani byli architekci: m.in. Dusan Jurkovic, Jan Szczepkowski, Robert Motka, Karl Mayr, a także fotografowie, plastycy, ogrodnicy, rzeźbiarze. Wybitnymi i wartymi odwiedzenia są cmentarze w Łużnej (CW nr 123), Regetowie Niżnym (CW nr 51 na Rotundzie) czy Cmentarz Legionistów nr 171 w Łowczówku. Mimo wieloletnich zaniedbań czy wręcz celowej dewastacji, wiele z miejsc pamięci, dzięki wysiłkom osób i instytucji, jest przywracanych do stanu pierwotnego. Wzrost zainteresowania historią regionu sprawia, iż opiekę nad grobami dobrowolnie obejmują mieszkańcy, uczniowie czy turyści. Stulecie wybuchu i zakończenia Wielkiej Wojny spowodowało, że cmentarze wojenne stały się często odwiedzane, stanowią bowiem nierozerwalną część krajobrazu Polski południowo – wschodniej, a specjalnie wytyczony Szlak Frontu I Wojny Światowej cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem.  Okolice Tarnowa, a szczególnie Pogórza Ciężkowickiego to teren obfitujący w ślady po Wielkiej Wojnie. Fotografowanie jest czasem na przemyślenia, zadumę nad tymi, którzy z dala od ojczyzny znaleźli miejsce spoczynku.

Iwona Lisowska – urodzona i wychowana w Tarnowie, absolwentka I LO im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie, Policealnego Studium Kulturalno – Oświatowego w Krośnie, specjalność:  fotografia i film oraz filmoznawstwa na Uniwersytecie  Jagiellońskim – praca
magisterska poświęcona historii kin i życia filmowego Tarnowa w okresie 1939 – 2000.
Przygodę z fotografią rozpoczęła w 1987 roku w pracowni fotograficznej
Pałacu Młodzieży w Tarnowie pod okiem Jana Gomoły. Od 1993 roku związana z
mediami: w latach 1993-94 z Tarnowską Telewizją Kablową jako operator
kamery, montażystka, od 1996 roku z Telewizją Wisła w Krakowie, a od 1997
roku z TVN, gdzie pracuje jako operator kamery. Współpracowała z firmami zewnętrznymi np. Krakowskie Biuro Festiwalowe, Metal Mind Productions m.in. przy realizacji koncertów, eventów.
Wystawy:

Wystawa indywidualna, „Gdzie pamięć – nie trzeba słów. Stary Cmentarz
w Tarnowie”, Tarnów, 2008 r.
Pokonkursowa wystawa XXII Ogólnopolskiego Biennale Fotografii
„Zabytki”, Zamość, 2010 r.
Wystawa indywidualna: „Fotodrogowskazy”, Tarnów, 2011 r.

Pokonkursowa wystawa XXIII Ogólnopolskiego Biennale Fotografii
„Zabytki”, Zamość, 2012 r.

Wystawa indywidualna, „Fotodrogowskazy”, Zakliczyn, 2014 r. 

Wystawa indywidualna, „Pomniki Wielkiej Wojny w Galicji Zachodniej”, Zakliczyn, 2014 r.

Wystawa indywidualna, „Pomniki Wielkiej Wojny w Galicji Zachodniej”, Skawina, 2015 r.

Wystawa zbiorowa, „Stare – Nowe Czasy Tarnowa”, Tarnów, 2016 r.

 

Godz. 15:30 – Koncert pieśni patriotycznych pt. „Niepodlegli, Niezłomni – koncert z okazji 100 – lecia odzyskania niepodległości” w wykonaniu Andrzeja Kołakowskiego.

 

Andrzej Kołakowski – ukończył pedagogikę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w 2006 obronił pracę doktorską. Mieszka w Gdańsku. Od 2006 jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Gdańskiego. Publikował felietony i artykuły historyczne w „Naszym Dzienniku”. Napisał i wydał drukiem kilka książek z zakresu historii wychowania w Polsce. Od wielu lat koncertuje, wykonując swoje piosenki o tematyce historyczno-religijno-społeczno-politycznej, przy akompaniamencie gitary. Pierwszy sukces to II nagroda na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej w Hybrydach (1984). Obecnie daje koncerty w Polsce i za granicą. Inspiracją dla twórczości Andrzeja Kołakowskiego są rzeczy, które nie przemijają i są zawsze obecne w życiu człowieka, a więc wiara, nadzieja i miłość. Wszystkie one znajdują odbicie w historii, stąd też ballady historyczne służą nie tylko upamiętnieniu osób i wydarzeń, ale ukazaniu znaczenia tych wielkich wartości w życiu ludzkim. Nakładem Fundacji Antyk, zostały wydane: kaseta Kontrrewolucja, wznowiona w postaci płyty kompaktowej w sierpniu 2009, oraz płyta Oskarżeni o wierność, nagrane z towarzyszeniem skrzypka Kazimierza Zagórskiego. Trzecia płyta, zawierająca piosenki Włodzimierza Wysockiego, została wydana przez wydawnictwo Antyk w listopadzie 2010. W 2013 nakładem Antyku ukazały się dwa dwupłytowe wydawnictwa: Requiem dla poległych, oraz Ktoś nam zabrał młodzieńcze marzenia. Ta ostatnia zawiera piosenki z lat dziewięćdziesiątych, tyczące się tematyki bardziej uniwersalnej i ogólnej. W 2009, za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2017 postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polskiza wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski, a w szczególności o dziejach Żołnierzy Niezłomnych. Postanowieniem z tego samego roku otrzymał także Krzyż Wolności i Solidarności. Najbardziej znane utwory:

  •  „Ballada frontowa”
  • „Ballada dla Rzeczypospolitej”
  • „Ballada Palestyńska”
  • „Epitafium dla majora Ognia”
  • „Port Magadan”
  • „Piosenka o poetach współczesnych”
  • „Ballada o moim Jezusie”
  • „Przysięga”
  • „Sen o Nowogródku”
  • „Rozstrzelana armia”
  • „Niewolnictwo”
  • „Ballada Smoleńska”
  • „Dorzynanie Watahy”

    Dyskografia

  • Kontrrewolucja – 2002,
  • Oskarżeni o wierność – 2009,
  • Высоцкий wg Andrzeja Kołakowskiego – 2010,
  • Ktoś nam zabrał młodzieńcze marzenia – 2013,
  • Requiem dla poległych – 2013.

Data rozpoczęcia:

9 września 2018

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa, koncert

Lokalizacja:

Stowarzyszenie „Nasz Radziszów”

woj. małopolskie

Organizator

Nazwa: Stowarzyszenie „Nasz Radziszów”

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.