Przedwojenna prasa motoryzacyjna w zbiorach Ossolineum - dziedzictwo pionierskiego okresu......
Data rozpoczęcia:
17 września 2022
sobota
12:00
Data zakończenia:
17 września 2022
sobota
13:00
Zapraszamy na bogato ilustrowany wykład, podczas którego, sięgając po znajdujące się w zbiorach Ossolineum czasopisma motoryzacyjne sprzed 1939 roku, odbędziemy podróż w czasie i przestrzeni po drogach i bezdrożach przedwojennej Polski.
„Przedwojenna prasa motoryzacyjna w zbiorach Ossolineum – dziedzictwo pionierskiego okresu automobilizmu na ziemiach polskich”.
Polska prasa motoryzacyjna ma długą i bogatą tradycję sięgającą roku 1911, kiedy to we Lwowie ukazał się pierwszy numer „Gazety Automobilowej”, a w Warszawie – miesięcznika „Lotnik i Automobilista”. Po odzyskaniu niepodległości powstały kolejne tytuły; żywot niektórych był krótki, inne, jak np. warszawskie „Auto”, przetrwały na rynku przez niemal całe dwudziestolecie. Wszystkie są dziś świadectwem nie tylko technicznej ewolucji napędzanych silnikiem spalinowym wehikułów, ale także zbudowanej na powszechnej nimi fascynacji bogatej kulturze.
W zbiorach Działu Czasopism Ossolineum znajdują się najważniejsze tytuły polskich periodyków o tematyce motoryzacyjnej wydawanych przed 1939 r. Dzisiejszego czytelnika mogą zaskoczyć nie tylko atrakcyjnością szaty graficznej i różnorodnością treści, ale także obecnością wśród autorów tekstów znanych, ale nie kojarzonych powszechnie z motoryzacją osób, jak np. Marian Hemar. Stanowią dziedzictwo epoki, która bezpowrotnie przeminęła.
Data rozpoczęcia:
17 września 2022
sobota
12:00
Data zakończenia:
17 września 2022
sobota
13:00
Kategorie wydarzenia:
Lokalizacja:
Biblioteka Ossolineum, ZNiO, ul. Szewska 37, 50-139 Wrocław
Aula im. M. Gębarowicza, parter (skrzydło północne)
Organizator
Nazwa: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Osoba kontaktowa: Marta Pękalska
Telefon: (71) 3356488
E-mail: informacja@ossolineum.pl
Informacja o organizatorze:
Zakład Narodowy im. Ossolińskich – jedna z najstarszych instytucji kultury w Polsce. Fundacja założona we Lwowie przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego w 1817 r. ZNiO tworzą obecnie Biblioteka Ossolineum, Muzeum Książąt Lubomirskich, Wydawnictwo Ossolineum i Muzeum Pana Tadeusza