fbpx

Pozostanie pamięć. Rzeszowscy Żydzi w czasie okupacji

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

16:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa zaprasza na wernisaż wystawy fotografii, która jest częścią projektu mającego na celu zachowanie i utrwalenie pamięci o rzeszowskich Żydach i ich tragicznej historii w okresie okupacji.

“Pozostanie pamięć. Rzeszowscy Żydzi w czasie okupacji” to wystawa będąca wynikiem pracy z fotograficznym #ArchiwumGFMR, która w ujmujący sposób przywraca do życia przestrzeń i atmosferę ścisłego śródmieścia Rzeszowa w okresie okupacji niemieckiej.
Miejsca przedstawione na fotografiach – dotknięte w sposób wyraźny przez znamię toczącej się wojny – są zarazem wciąż tym samym domem dla żydowskich mieszkańców i społeczności Rzeszowa. W pozornej codzienności, dla której rytm wyznacza wojenna rzeczywistość daje się jednak odczuć narastającą niepewność i rosnącą atmosferę strachu przed tym, co ma się wydarzyć…

Zapraszamy na otwarcie wystawy w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2023, w sobotę, 9 września o godzinie 16:00. Kuratorem wystawy i autorem aranżacji ekspozycji jest Bogdan Szczupaj.

Wystawa potrwa do 7 października 2023 r.
Wstęp wolny.

O wystawie

“Okupacja w Rzeszowie – dawne to czasy, tak odległe, że wydają się nam nierzeczywiste, nieuchwytne i przede wszystkim – nieistotne. Minęło, wybrzmiało, skończyło się. Nie ma po co wracać do przeszłości.
Ale patrzymy na fotografie z tamtego okresu i widzimy znajome budynki. To, co dziś jest naszą codziennością i zwyczajnością – układ ulic, witryny i szyldy konkretnych kamienic, charakterystyczne drzwi wejściowe – to wszystko objawia się nagle w nowej (choć przecież starej) odsłonie.
Fotografie wykonane w latach II wojny światowej wytrącają z poczucia, że nasza obecna rzeczywistość jest znana i oswojona, że nie ma żadnych tajemnic i zagadek, że nic nas nie może zaskoczyć.
Oto wędrujemy szlakiem sklepów i punktów usługowych, i to metodycznie, po kolei – można się domyślać, że stosunkowo niedługo po zajęciu Rzeszowa jakiś niemiecki żołnierz/urzędnik otrzymał polecenie stworzenia fotograficznej dokumentacji miejskiego handlu, i z tego zadania chciał wywiązać się bardzo rzetelnie. Czy ekspedientów, pracowników oraz właścicieli zmuszał, czy grzecznie prosił? Czy musiał podnosić głos, czy wystarczył widok munduru, aby tyle osób wyszło przed wejścia i zapozowało do fotografii?
Na wielu witrynach i drzwiach znajdują się gwiazdy Dawida – znak, że żydowska własność znalazła się na celowniku, że niemiecki okupant już ją oraz jej właścicieli naznaczył. Żydowskie sklepiki i warsztaty wcześniej składały się razem z polskimi na jeden miejski organizm, poprzez gwiazdy stały się wyodrębnione, ale oglądając teraz te fotografie widzimy jednak przede wszystkim ich bliskie sąsiedztwo, mieszanie się. Czy dziś o tym w ogóle pamiętamy?
… Te zdjęcia to jeden z ostatnich obrazów Rzeszowa, który był. Obraz przedednia Zagłady, która kompletnie zmieniła dotychczasowy świat, a jednocześnie – jakby nie zmieniła zupełnie niczego, bo ludzie nadal są zdolni do największego zła.”
Grażyna Bochenek

Wystawa “Pozostanie pamięć. Rzeszowscy Żydzi w czasie okupacji” jest częścią projektu realizowanego przez Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa, dofinansowanego ze środków grantowych Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

Partnerzy projektu: Stowarzyszenie Rajsze, Rzeszowskie Piwnice, Estrada Rzeszowska.

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek

Galeria

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

16:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Organizator

Nazwa: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

Osoba kontaktowa: Paulina Koń

Telefon: 17 748 11 05

E-mail: pkon@gf.erzeszow.pl

WWW: https://www.facebook.com/GFMRzeszowa/

Informacja o organizatorze:

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa jest samorządową instytucją kultury Miasta Rzeszowa powołaną w 1992 r. Prowadzi działalność wystawienniczą, wykonuje dokumentację fotograficzną Rzeszowa i podejmuje inne działania skupione wokół fotografii. W zbiorach Galerii znajduje się ponad 70 tys. fotografii.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.