fbpx

Poznaj tajemnice cieszynki!

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

Data zakończenia:

17 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W ramach tegorocznych EDD oraz Weekendu Otwartych Pracowni w dniach 16 i 17 września 2017 roku zapraszamy serdecznie do pracowni Pana Jerzego Wałgi w Cieszynie, w której odkryć będzie można tajemnice tradycyjnego wyrobu broni, zwanej lokalnie cieszynką.

Odwiedzający dowiedzą się na czym polegają umiejętności szyftarskie, a także poznają dawne rękodzielnicze techniki obróbki metalu. W ramach wydarzenia zwiedzą również założoną z inicjatywy twórcy Izbę Cieszyńskich Mistrzów, prezentującą sylwetki wybitnych rzemieślników regionu.

 Rusznikarstwo artystyczne i historyczne stanowi istotną część kultury artystycznej Śląska Cieszyńskiego, a bogate tradycje związane z tym rzemiosłem wpisują te rzadko spotykane już dziś umiejętności w poczet najważniejszych dokonań w tym regionie. Tradycje wyrobu broni w cieszyńskim mają swe korzenie w drugiej połowie XVI stulecia, a kunszt z jakim broń ta była wykonywana przyniosła rozgłos miejscowym rzemieślnikom nawet poza granicami ówczesnej Europy. Tutejsi rusznikarze wyspecjalizowali się w wyrobie małokalibrowej strzelby myśliwskiej tzw. ptaszniczki, która służyła do polowań na ptaki siedzące. W zależności od bogactwa inkrustowanych powierzchni, czas wykonania jednego egzemplarza broni wynosi około 3-4 miesięcy, przy pracy około 4 godzin dziennie. Każdy element cieszynki pan Jerzy wykonuje własnoręcznie, z wyjątkiem luf, które od zawsze były zamawiane w odlewniach metali. 

 

Pracownia Pana Jerzego Wałgi będzie otwarta dla zwiedzających w dniach 16-17 września 2017 r. w godz. 10.00 – 15.00. Serdecznie zapraszamy !

 

Organizator:

Warsztat Rusznikarstwa Artystycznego

43-400 Cieszyn; ul. Stary Targ 2;

e-mail: amucha@nid.pl; 32 2072402

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

Data zakończenia:

17 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja, wystawa, zwiedzanie

Lokalizacja:

Warsztat Rusznikarstwa Artystycznego

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Warsztat Rusznikarstwa Artystycznego

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.