fbpx

Powstanie warszawskie 1944. Spragnieni wolności

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

12:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wystawa Powstanie warszawskie 1944. Spragnieni wolności. W budynku na Długiej 22 od ponad 30 lat spotykają się Powstańcy Warszawscy. Teraz można tam obejrzeć nową wystawę Powstanie Warszawskie 1944. Spragnieni wolności.

Wspomnieniami o 63 dniach powstania i okresie powojennym Powstańców Warszawskich dzielą się m.in. Wanda Traczyk-Stawska pseudonim Pączek, Anna Przedpełska-Trzeciakowska pseudonim Grodzka, Maria Kowalska pseudonim Myszka oraz Jerzy Mindziukiewicz pseudonim Jur i Jerzy Substyk pseudonim Jurny. W chwili wybuchu powstania mieli po kilkanaście lat. W przejmującej relacji o powojennych ekshumacjach Powstańców Warszawskich opowiada Bogdan Bartnikowski pseudonim Mały, który w trakcie powstania miał 12 lat. Wanda Traczyk-Stawska mówi o prawach kobiet żołnierzy w powstaniu i upomina się o broń dla Ukrainy.
To opowieść o ludziach, ich emocjach, strachu i radościach, które im towarzyszyły przez lata nie tylko w czasie Powstania Warszawskiego, ale też po wojnie, gdy żołnierze AK trafiali do więzienia, tak jak Anna Jakubowska pseudonim Paulinka. To historia domu na Długiej i budowy pomnika Powstania Warszawskiego, który widać z okien.
Po założeniu Związku Powstańców Warszawskich powstańcy wreszcie mogli się spotykać w swoim środowisku. W domu przy ul. Długiej przez ponad 30 lat odbywają się spotkania z ich udziałem. Z czasem powstańców zaczęło ubywać. Pozostały pamięć o nich i to miejsce.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

12:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Warszawa ul. Długa 22, Związek Powstańców Warszawskich

woj. mazowieckie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Związek Powstańców Warszawskich,
  • Dom Spotkań z Historią

Osoba kontaktowa: Agnieszka Mitkowska

Telefon: 501 157 952

E-mail: a.mitkowska@dsh.waw.pl

WWW: http://www.powstanie1944.pl/

Informacja o organizatorze:

Związek PW jest organizacją apolityczną, zrzeszającą byłych żołnierzy Powstania Warszawskiego 1944 roku, niezależnie od ich przynależności do organizacji konspiracyjnych oraz żołnierzy I Armii Wojska Polskiego walczących we wrześniu 1944 roku na przyczółkach, jako żołnierzy jednej wielkiej bitwy.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.