fbpx

„POWIĄZANE W SIEĆ – W SIECI POWIĄZANI”

Data rozpoczęcia:

31 sierpnia 2024

sobota

10:00

Data zakończenia:

18 października 2024

piątek

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Dział Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie włącza się w obchody ekspozycją prezentującą sprzęt rybacki z Pomorza Zachodniego.

Zbiory liczą obecnie ponad 650 obiektów, około 95% to zabytki zgromadzone w okresie powojennym; z tych przedwojennych w 1945 roku udało się zabezpieczyć tylko 54 obiekty. Wystawa będzie małym wycinkiem kolekcji.
Słowo „sieć” jest wyrazem wieloznacznym – polisemem. Może to być narzędzie do połowu ryb lub chwytania zwierząt, może być rozpięta przez pająka – pajęczyna, to krzyżujące się przewody, drogi, linie komunikacyjne lub zasadzka na kogoś, zorganizowana, tajna grupa ludzi i wreszcie -– internet.
Powiązane w sieci są ryby, a w sieci powiązani są ludzie. To zdanie uzmysławia nam, jak bardzo jesteśmy zależni od siebie.
Dawniej rybacy sami wiązali sieć z nici i sznurów z włókien konopi, pokrzywy, manili, lnu. Była to ciężka praca, a służyło do niej specjalne narzędzie – kleszczka. Kleszczki mają charakterystyczny kształt wydłużonego prostokąta stożkowato zakończonego na górze, a w dolnej części przypominającego literę C. W górnej części kleszczki znajduje się wyżłobiony otwór, pośrodku którego wystaje cienka igła służąca do owijania na niej nici. Sieciarz stosował węzły jedno- lub dwuzamachowe. Według doświadczonych wytwórców węzły jednozamachowe były bardziej wytrzymałe i tworzyły trwałe połączenia. Dobrze wykonana sieć rybacka charakteryzowała się trwałością i efektywnością. Odpowiednio zapleciony materiał, poddawany rozsądnemu wykorzystaniu, mógł wytrzymać długie lata. Ponadto dobrze dobrany rodzaj sieci, a także jej długość i wielkość oczek, pozwalały zmaksymalizować liczbę udanych połowów, tym samym oszczędzając czas i pieniądze rybakom.
Współcześnie ludzkość – świadomie lub nie – daje się wciągnąć w globalną sieć różnorakich połączeń. Sieci połączone są trwałymi węzłami, trzeba umieć się w nich odnaleźć i poruszać. Analiza sieci społecznych wykorzystywana jest w badaniach psychologicznych małych grup, w antropologii i socjologii, zainteresowanych relacjami zachodzącymi między jednostkami tworzącymi większą całość oraz między jednostką a całością. Kluczowe jest tu potraktowanie społeczeństwa jako sieci, bądź uznanie, że struktura społeczna wynika z relacji zachodzących między elementami takiej sieci.

Galeria

Data rozpoczęcia:

31 sierpnia 2024

sobota

10:00

Data zakończenia:

18 października 2024

piątek

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Gmach Główny, Wały Chrobrego 3, 70-500 Szczecin

woj. zachodniopomorskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Narodowe w Szczecinie

Osoba kontaktowa: Małgorzata Kłosińska-Grzechowiak

Telefon: 797-705-267

E-mail: m.grzechowiak@muzeum.szczecin.pl

WWW: https://muzeum.szczecin.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Narodowe w Szczecinie to instytucja kultury współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego. Działa od 1945 roku.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.