fbpx

Popołudnie z Flisakami

Data rozpoczęcia:

10 września 2023

niedziela

16:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z Bractwem Flisackim pw. Świętej Barbary w Ulanowie.

W programie: koncert kapeli flisackiej połączona z prelekcją oraz wystawa fotografii i pamiątek flisackich z Ulanowa.

Popołudnie z Flisakami, czyli koncert i spotkanie z członkami Bractwa Flisackiego pw. Świętej Barbary w Ulanowie, które od 8 września 1991 r. zajmuje się kultywowaniem flisackich tradycji, m.in. w 1993 roku zorganizowali po raz pierwszy od 1939 roku spław tratwiany z Ulanowa do Gdańska, o nazwie „Flis Szlakiem Praojców”. Należy zaznaczyć, że Ulanów, leżący u ujścia Tanwi do Sanu, był od XVI w. znaczącym ośrodkiem flisackim, tam naprawiano i budowano drewniane tratwy, szkolono flisaków, którzy potem prowadzili spławy Sanem, Wieprzem, Bugiem, Narwią i Wisłą do Torunia, Grudziądza i Gdańska. Z Ulanowa do Gdańska spławiano przede wszystkim drewno, nieco rzadziej zboże. Przed każdą wyprawą w Ulanowie budowano tratwy, które od ujścia Sanu do Wisły płynęły jednym pasem, potem łączyły się w cztery.

Po zakończonym transporcie z Gdańska do Ulanowa flisacy wracali pieszo i po powrocie do rodzinnego miasta musieli przejść dwutygodniową kwarantannę.

Na ziemiach województwa podkarpackiego flisactwo ma szczególnie długą historię i bogatą tradycję, dlatego też w 2014 r. flisactwo zostało wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a od 1 grudnia 2022 roku tradycje flisackie znajdują się na liście dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Podczas spotkania Flisacy opowiedzą o hierarchii społecznej zawodu na przestrzeni wieków, o historii spływów towarów (głównie leśnych), o charakterystycznym nazewnictwie i sposobach kultywowania kultury flisackiej, jej wyjątkowego folkloru, obejmującego wiele innych elementów dziedzictwa niematerialnego takich jak: gwara, pieśni czy obrzędy flisackie. Flisacy przybliżą tajniki tego ginącego zawodu oraz przedstawią prezentację multimedialną, by pokazać miejsca i charakter pracy Flisaków. Finalnie, spotkanie muzycznie uświetni koncert Kapeli Flisackiej – uczestnicy będą mieli okazję posłuchać tradycyjnych pieśni flisackich.

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii i pamiątek flisackich z regionu Ulanowa.

Data rozpoczęcia:

10 września 2023

niedziela

16:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
ul. Sokoła 13, 35-010 Rzeszów

woj. podkarpackie

Organizator

Nazwa: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Osoba kontaktowa: Katarzyna Błajdo

Telefon: 17 8669 416

E-mail: kblajdo@wimbp.rzeszow.pl

WWW: https://www.wimbp.rzeszow.pl/

Informacja o organizatorze:

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie jest instytucją kultury województwa podkarpackiego oraz miasta Rzeszowa. Jej podstawowym zadaniem jest udostępnianie zbiorów na zewnątrz i na miejscu i tym samym zaspokajanie potrzeb edukacyjnych, informacyjnych i kulturalnych mieszkańców.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.