„Polskie sploty” nad Białą – dorobek badań archeologicznych i architektonicznych II Rzeczpospolitej
Data rozpoczęcia:
8 września 2019
niedziela
15:00
Data zakończenia:
8 września 2019
niedziela
17:00
Okres II Rzeczpospolitej to czas realizacji pierwszych profesjonalnych badań archeologicznych i architektonicznych na ziemi bielskiej, prowadzonych przez nowo powołane wówczas Muzeum Śląskie w Katowicach. Dotyczą one dwóch obiektów istotnych dla średniowiecznych dziejów tego obszaru – grodziska oraz kościoła pw. św. Stanisława w Starym Bielsku.
15.00 serdecznie zapraszamy na zajęcia, które będą miały charakter wykładu połączonego z prezentacją archeologicznego materiału zabytkowego z grodziska w Starym Bielsku. Prowadzić je będą Bożena i Bogusław Chorążowie – pracownicy Działu Archeologii Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. W trakcie wykładu przedstawione zostaną wyniki przedwojennych prac badawczych prowadzonych na terenie średniowiecznego grodziska przez Jana Bartysa oraz w gotyckim kościele pw. św. Stanisława w Starym Bielsku przez Tadeusza Dobrowolskiego. W obydwu przypadkach publikacje wyników badań stanowią do dzisiaj podstawowy zrąb wiedzy o tych obiektach. Cennym uzupełnieniem wykładu będzie prezentacja wyników najnowszych badań prowadzonych na grodzisku w Starym Bielsku oraz w kościele pw. św. Stanisława w Starym Bielsku.
Tagi:
Data rozpoczęcia:
8 września 2019
niedziela
15:00
Data zakończenia:
8 września 2019
niedziela
17:00
Kategorie wydarzenia:
Lokalizacja:
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Zamek Książąt Sułkowskich
ul. Wzgórze 16
43-300 Bielsko-Biała
Organizator
Nazwa: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Osoba kontaktowa: Natalia Dymanus
Telefon: 791120586
E-mail: natalia.dymanus@muzeum.bielsko.pl
WWW: https://muzeum.bielsko.pl
Informacja o organizatorze:
Zamek książąt Sułkowskich, Stara Fabryka, Dom Tkacza i Fałatówka – cztery miejsca tworzące Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej.