fbpx

Polski splot

Data rozpoczęcia:

8 września 2019

niedziela

16:30

Data zakończenia:

8 września 2019

niedziela

21:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Północ dzisiejszego Podkarpacia to tereny, gdzie splatały się wpływy różnych grup etnicznych i etnograficznych. Osadnicy z Mazowsza spotykali w Puszczy Sandomierskiej osadników z Małopolski, na szlakach handlowych przez Łańcut i Przeworsk i Rzeszów krzyżowały się drogi i interesy ludzi wielu gwar i kultur. Dzięki temu lasowiacka i rzeszowska kultu

Europejskie Dni Dziedzictwa w kolbuszowskim skansenie rozpoczną się w kościele pw św. Marka Ewangelisty z Rzochowa. O 16.30 Anna Woźniak i Joanna Sarnecka – opowiadaczki historii zaprezentują tam spektakl pod tytułem Opowieści Pustelnika. Będzie to krótki wybór historii opowiadanych niegdyś przez kaznodziejów głoszących w podkarpackich kościołach. Przytaczane z ambon egzempla autorki skomponowały tak, by razem splatały się w jedną całość, opowieść o człowieku, który pragnął dowiedzieć się, jak żyć i jak zbawić swoją duszę. Całość stanowi więc próbę połączenia sztuki opowieści z teatrem nawiązującym do tradycji ulicznej, kuglarskiej. Słowom towarzyszy lira korbowa, instrument od dawna bliski opowieściom, którego brzmienie samo w sobie przypomina narrację, otwiera i budzi gotowość do słuchania.
W programie imprezy będzie się przeplatać sacrum i profanum, dlatego też po przedstawieniu w kościele przyjdzie czas na muzykę i taniec w plenerze. O 18.30 w sektorze wstępnym odbędą się warsztaty tradycyjnych tańców Lasowiaków i Rzeszowiaków. Poprowadzi je Artur Szlachetka – tancerz Zespołu Pieśni i Tańca Połoniny, miłośnik tańców wiejskich i współorganizator imprez tanecznych na terenie Podkarpacia. Zobaczymy, że etnochoreograficzne tradycje regionu to splot różnorodnych wpływów i motywów, tworzących wielobarwną, niepowtarzalną całość.
Nowe umiejętności będzie można wykorzystać już o 19.30. Wtedy bowiem zacznie się potańcówka z Kapelą z Huty Komorowskiej. Grupa ta wykonuje melodie lasowiackie i rzeszowskie przy użyciu tradycyjnego instrumentarium – skrzypiec, basów i klarnetu. Wierność tradycji i żywiołowość wykonania zjednały jej przychylność jury Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, którego sama kapela, jak i jej poszczególni członkowie, byli laureatami. Tańcząc do melodii z rożnych części Podkarpacia uczestnicy będą mogli przekonać się, w jak wzorzystą tkaninę układają się różne wątki wiejskiego dziedzictwa kulturowego.

Uzupełnieniem tych atrakcji będzie możliwość chałupy tkacza z Woli Zarczyckiej, gdzie będzie można zobaczyć, krosna, na których powstawały jeszcze niedawno wspaniałe stroje ludowe.

Data rozpoczęcia:

8 września 2019

niedziela

16:30

Data zakończenia:

8 września 2019

niedziela

21:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

spektakl

Lokalizacja:

Park Etnograficzny Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Wolska 36, 36-100 Kolbuszowa

woj. podkarpackie

Organizator

Nazwa: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

Osoba kontaktowa: Janusz Radwański

Telefon: 570706821

E-mail: etnografia@muzeumkolbuszowa.pl

WWW: http://www.muzeumkolbuszowa.pl

Informacja o organizatorze:

Naszą misją jest zachowanie dla następujących po sobie pokoleń świadectwa i obrazu ich tożsamości.

Tę służbę społeczną realizujemy przez badanie i dokumentowanie uwarunkowań, wpływów i zjawisk dorobku kulturowego Lasowiaków i Rzeszowiaków oraz gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie jego materi

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.