fbpx

Połączeni słowem

Data rozpoczęcia:

18 września 2022

niedziela

14:00

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa pt. „Połączeni słowem” składać się będą: sesja naukowa „Józef Ignacy Kraszewski – dziennikarz, redaktor, wydawca, drukarz” i wystawa czasowa podejmująca ten sam temat.

Na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa pt. „Połączeni słowem” składać się będą: sesja naukowa „Józef Ignacy Kraszewski – dziennikarz, redaktor, wydawca, drukarz” i wystawa czasowa podejmująca ten sam temat. Ponadczasową formą komunikacji jest prasa, sesja pokaże jak ważną rolę w tworzeniu XIX – wiecznej prasy odegrał autor „Starej baśni”. Badacze twórczości pisarza podkreślają jego istotny wpływ na powstanie nowatorskich form dziennikarskich (reportaż, wywiad, listy do redakcji …). Uważany za pierwszego teoretyka prasy, nazywany bywa „najwybitniejszym dziennikarzem wszech czasów”. Wywarł niebagatelny wpływ na charakter publicystyki i zmiany w niej zachodzące. W wydarzeniu wezmą udział zarówno znawcy twórczości pisarza jak i specjaliści w dziedzinie dziennikarstwa. Na wystawie pokażemy periodyki redagowane przez J. I. Kraszewskiego, szeroki wachlarz tytułów, w których publikował, wybrane artykuły prasowe oraz fragmenty jego wypowiedzi, m.in. list do redakcji „Athenaeum”. Kraszewski był również właścicielem drukarni w Dreźnie. Wystawa zaprezentuje warsztat drukarza i XIX – wieczne maszyny drukarskie.

Galeria

Data rozpoczęcia:

18 września 2022

niedziela

14:00

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

seminarium / sesja naukowa

Lokalizacja:

Romanów 25
21-518 Sosnówka

woj. lubelskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie

Osoba kontaktowa: Mariola Jeruzalska

Telefon: 833793014

E-mail: muzeum_kraszewskiego@op.pl

WWW: http://www.muzeumkraszewskiego.pl

Informacja o organizatorze:

Muzeum J. I. Kraszewskiego istnieje od 1962 r., we dworze, w którym pisarz spędził dzieciństwo u dziadków Malskich. Placówka gromadzi pamiątki związane z rodziną Malskich i Kraszewskich, organizuje wystawy stałe i czasowe oraz wydarzenia kulturalne.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.