„Połączeni” między Będzinem a Czeladzią. Opowieść o architekturze drewnianej Będzina i Czeladzi oraz nowym transporcie osobowym jakim była linia tramwajowa łącząca miasta w dwudziestoleciu międzywojennym.
Data rozpoczęcia:
15 września 2024
niedziela
09:30
Data zakończenia:
15 września 2024
niedziela
13:00
Wydarzenie rozpoczyna się przejazdem zabytkowym tramwajem do Czeladzi. W restauracji „Masz Babo Placek” – prelekcja na temat połączenia miast komunikacją miejską i architektury. Po wykładzie i poczęstunku – krótki spacer historyczny.
Zrealizowanie koncepcji budowy sieci linii tramwajowych w Zagłębiu Dąbrowskim przyczyniło się do połączenia Czeladzi i Będzina tym transportem. Podróż ułatwiła przemieszczanie się mieszkańców obu miast, co korzystnie wpłynęło na ich relacje. Innym czynnikiem takiego połączenia były aspekty poznawcze czy handlowe korzystnie wpływająca współpracę różnych grup społecznych.
Uczestnicy wydarzenia poznają wiele ciekawych informacji dotyczących punktów wspólnych łączących dwa miasta, jak chociażby architektura drewniana, wspólna linia tramwajowa czy artyści. Po prelekcji prelegentka zaprosi na spacer historyczny po klimatycznych uliczkach Czeladzi. Wartością dodaną spotkania będzie przejazd zabytkowym tramwajem dzięki współpracy z Tramwajami Śląskimi S. A. Poczęstunek oraz miejsce na wykład zostaną zapewnione dzięki restauracji „Masz Babo Placek” w Czeladzi przy ulicy Katowickiej 2a.
Szczegóły wydarzenia na stronie www.muzeumzaglebia.pl
Galeria
Partnerzy
Tagi:
Data rozpoczęcia:
15 września 2024
niedziela
09:30
Data zakończenia:
15 września 2024
niedziela
13:00
Kategorie wydarzenia:
Lokalizacja:
Przejazd zabytkowym tramwajem do Czeladzi, Prelekcja w restauracji „Masz Babo Placek” Czeladź ul. Katowicka 2a
Organizator
Nazwa: Muzeum Zagłębia w Będzinie
Osoba kontaktowa: Małgorzata Hałasik
Telefon: 32 267 77 07
E-mail: mhalasik@muzeumzaglebia.pl
WWW: https://www.muzeumzaglebia.pl/
Informacja o organizatorze:
Muzeum Zagłębia w Będzinie powstało w 1956 r. Udostępnia zwiedzającym cztery obiekty: zamek z XIV w, Pałac Mieroszewskich, Dom Modlitwy Mizrachi oraz Podziemia Będzińskie – schron przeciwlotniczy z II wojny światowej. W muzeum istnieją działy: archeologii, historii, sztuki, edukacji.