POGRANICZE. MIĘDZY POLSKĄ A NIEMCAMI.
Data rozpoczęcia:
12 września 2020
sobota
11:00
Data zakończenia:
12 września 2020
sobota
13:30
Spacer, który jest symboliczną drogą wzdłuż dawnego pogranicza, gdzie spotyka się wschód z zachodem oraz dawny przemysł z naturą. Miejsca warte poznania.
Zapraszamy na czterokilometrowy edukacyjny spacer po miejscach, które opowiedzą jak się zmieniały na przestrzeni XIX i XX wieku wyniku przemysłowej i politycznej działalności człowieka. To miejsca w których wiele się działo, miejsca na których swoje piętno odcisnął przemysł i polityka wielkich mocarstw, miejsca w których historia jest ukryta. Podczas spaceru m.in. zobaczymy z wysokości 235 m. z dawnej hałdy interesującą panoramę najstarszej dzielnicy Zabrza – Biskupic, poznany historię rzeki Bytomki, spojrzymy na dwie świątynie i familoki, zajrzymy do wnętrza XIX w. kamieniołomu, gdzie czas się zatrzymał i dziś przypomina karboński las, odwiedzimy dawny posterunek graniczny pomiędzy Polską, a Niemcami. To wszystko podczas spaceru, który jest symboliczną drogą wzdłuż dawnego pogranicza gdzie spotykał się wschód i zachodem.
Miejsce zbiórki: o 10.45 na parkingu przy ulicy Trębackiej w Zabrzu-Biskupicach. Parking znajduje się w terenie niezabudowanym za ostatnim domem pod numerem 9.
Przewodnikiem w tej drodze będzie historyk Dariusz Walerjański.
Tagi:
Data rozpoczęcia:
12 września 2020
sobota
11:00
Data zakończenia:
12 września 2020
sobota
13:30
Kategorie wydarzenia:
Organizatorzy
Nazwa:
- Międzynarodowe Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki
- Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
- Międzynarodowe Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki
Osoba kontaktowa: Dariusz Walerjański
Telefon: 697 719 827
E-mail: dwalerjanski@muzeumgornictwa.pl
WWW: https://muzeumgornictwa.pl/o-muzeum
Informacja o organizatorze:
Międzynarodowe Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki jest wyspecjalizowanym działem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu instytucji o charakterze naukowym, edukacyjnym działającej od 39 lat dla popularyzacji i ochrony dziedzictwa kulturowego związanego z przemysłem