fbpx

Podsumowanie Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim 2017

Data rozpoczęcia:

17 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Już po raz XIII Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu wraz z  Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego pod patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków organizuje konkurs, którego celem jest wyróżnienie mieszkańców szczególnie dbających o drewniane dziedzictwo architektoniczne Podlasia.

       Dzięki tej inicjatywie wzmaga się w społeczeństwie świadomość tego, że stare, drewniane budynki zasługują na troskę i zachowanie ich oryginalności we współczesnym świecie betonu, szkła i stali. Niejednokrotnie działania i wiedza organizatorów przyczyniły się do uratowania i prawidłowej konserwacji obiektów drewnianych, a co za tym idzie, zachowania charakterystycznych cech zabytkowych obiektów.

  Coraz większa liczba zgłoszeń świadczy o tym, iż idea konkursu już mocno zakorzeniła się w świadomości właścicieli drewnianych domów, dworów, czworaków, stodół, spichlerzy, maneży czy ratowanych, często w ostatniej chwili, wiatraków i młynów. Niewątpliwie  13-letnia praca przyczyniła się do uratowania przed zniszczeniem i zapomnieniem wielu pięknych zabytków architektury w krajobrazie kulturowym województwa podlaskiego.

W ciągu tego okresu mieszkańcy naszego, zróżnicowanego kulturowo regionu, otworzyli przed nami drzwi w ponad 800 budynkach, co pozwoliło na ich sfotografowanie, opisanie i 

udokumentowanie dla przyszłych pokoleń. Zaznaczyć należy, iż wiele obiektów nieodwracalnie zniknęło z krajobrazu naszych wsi i miasteczek, pozostając jedynie w naszej pamięci i w archiwach. Na szczęście te zachowane, dzięki świadomości ich właścicieli, nadal chronią w swoich wnętrzach historię wielu pokoleń i mijającego czasu.

Krajobrazem architektonicznym dziedzictwa województwa podlaskiego są przede wszystkim małe drewniane domy, skrywające się wśród pól i lasów, razem z ich mieszkańcami, którzy poświęcając swój czas, dbają o ich nienaruszony stan. Zachowany, oryginalny wygląd elewacji z drewnianymi oknami, przez które latem cichutko wpada wiatr, a zimą mróz maluje kwiaty z lodowych igiełek oraz wnętrza z kaflowymi piecami to elementy, które tworzą cały urok tych obiektów.

            W ramach wydarzenia 17 września o godz. 12.00 nastąpi podsumowanie Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim, gdzie zostaną wręczone nagrody i wyróżnienia laureatom tegorocznej edycji.

 

Dane kontaktowe:

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

ul. Pałacowa 5, 18-230 Ciechanowiec

tel. 86 2771328

e-mail: info@muzeumrolnictwa.pl

www.muzeumrolnictwa.pl

 

Data rozpoczęcia:

17 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

inne

Lokalizacja:

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

woj. podlaskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.