fbpx

„Podług nieba i zwyczaju polskiego” – zwiedzanie wystawy Rezydencje w zieleni

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

11:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Podczas zwiedzania wystawy przybliżymy historię malarstwa krajobrazowego z motywem dworków szlacheckich. Zaprezentujemy również wybrane obrazy, tak wybitnych twórców jak Józef Mehoffer, Jacek Malczewski, Wojciech Weiss czy Bronisława Rychter-Janowska

Dwory szlacheckie to od zawsze nieodłączna część polskiego krajobrazu. Pojawiły już w XVI wieku, ale styl „polskiego dworku” wytworzył się dopiero w późnym baroku. Wówczas w kręgach bogatszej szlachty zaczął upowszechniać się dwór o regularnie rozplanowanym wnętrzu, z sienią, z łamanym dachem krytym gontem i charakterystycznym dla tych budowli gankiem. Rozkwit tego typu budowli to wiek XIX, aż do okresu międzywojennego. Niestety, po tym okresie, po zawieruchach wojennych znikają z krajobrazu polskiego. Przetrwały w literaturze i malarstwie. Pisarze i poeci przedstawiali dworki przede wszystkim jako symbol tradycji narodowych, a także jako miejsce idylliczne i spokojne. W malarstwie wizerunki dworów to przedstawienia pejzażu, sielskości oraz natury. Na wystawie czasowej „Rezydencje w zieleni” – prezentowane są między innymi przedstawienia polskich dworków szlacheckich.

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

11:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku 16-070 Choroszcz, ul. Pałacowa 2

woj. podlaskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Osoba kontaktowa: Marta Bagnowska

Telefon: 509 336 795

E-mail: m.bagnowska@muzeum.bialystok.pl

WWW: http://muzeum.bialystok.pl/muzeum-wnetrz-palacowych-w-choroszczy/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy jest oddziałem Muzeum Podlaskiego. Mieści się w nim stała ekspozycja wnętrz pałacowych z XVIII i XIX wieku. Muzeum gromadzi eksponaty i dokumenty związane z historią pałacu i jego właścicieli, oraz meble i wyroby rzemiosła artystycznego z XVIII i XIX wieku.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.