fbpx

Pochód Gwarkowski

Data rozpoczęcia:

10 września 2023

niedziela

11:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

12:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Pochód Gwarkowski to wydarzenie z ponad 65-letnią tradycją, na które co roku czekają mieszkańcy miasta i goście przybywający do Tarnowskich Gór. Jest to jedno z największych cyklicznych widowisk ulicznych w Polsce.

W tym roku Tarnogórskie Centrum Kultury i Muzeum w Tarnowskich Górach wraz z uczestnikami Pochodu ponownie zapraszają do udziału w tej żywej lekcji historii. W nawiązaniu do 340. rocznicy wizyty Jana III Sobieskiego w mieście, szczególnie zaakcentowana będzie część upamiętniająca to powszechnie znane wydarzenie. W tegorocznym Pochodzie zostaną zaprezentowane również nowe postaci oraz nowe stroje. Nowe kostiumy powstały m.in. dla królowej Marysieńki, premonstratensów z Rept oraz dla przedstawicieli mieszczan. Oczywiście nie zabraknie tak rozpoznawalnych postaci jak chłop Rybka, od którego odkrycia rozpoczęła się historia Tarnowskich Gór, Książąt Założycieli, gwarków i górników czy Johanna Sedlaczka. Ogółem będzie można zobaczyć około 300 osób wcielających się w dawnych mieszkańców, sławnych gości i postaci zasłużone dla regionu. Oprócz części historycznej w skład Pochodu wchodzi: Część Regionalna, Młodzież, Pasjonaci i Stowarzyszenia oraz Reklama.

Data rozpoczęcia:

10 września 2023

niedziela

11:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

12:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

rekonstrukcja historyczna

Lokalizacja:

start: ul. Opatowicka
zakończenie: Plac Wolności

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Tarnogórskie Centrum Kultury

Osoba kontaktowa: Krzysztof Stręcioch

Telefon: 32 285 27 34

E-mail: k.strecioch@tck.net.pl

WWW: https://tck.net.pl/

Informacja o organizatorze:

Tarnogórskie Centrum Kultury – jedna z największych samorządowych instytucji kulturalno-edukacyjnych prowadzonych przez Gminę Tarnowskie Góry, zlokalizowana w centrum miasta oraz w dwóch dzielnicach Tarnowskich Gór: Opatowicach i Reptach Śląskich.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.