fbpx

Plon, niesiemy plon... czyli o koronach żniwnych i innych tradycjach dożynkowych

Data rozpoczęcia:

7 września 2023

czwartek

08:00

Data zakończenia:

29 września 2023

piątek

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głubczycach zaprasza na wystawę fotografii zatytułowaną „Plon, niesiemy plon… czyli o koronach żniwnych i innych tradycjach dożynkowych”.

Dożynki to święto sięgające jeszcze czasów słowiańskich, kiedy to dziękowano bogom za tegoroczne zbiory i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku. W XVI wieku zagościły one na dworach majątków ziemskich w nagrodę dla żniwiarzy za wykonaną pracę przy żniwach i za zebrane plony. Pod koniec XIX wieku zaczęto urządzać dożynki gospodarskie, a w okresie międzywojennym dożynki gminne, powiatowe i wojewódzkie. Od 1832 roku w głubczyckiej farze w pierwszą niedzielę października obchodzono dożynki kościelne. Z tej okazji z różnych gatunków zboża wyplatano korony żniwne i niesiono do kościoła. Tradycja wieńców żniwnych, korowodów z plonami oraz późniejszych zabaw przetrwała w powiecie głubczyckim do dnia dzisiejszego.
Na wystawie pokażemy między innymi zdjęcia z dożynek wojewódzkich, które miały miejsce w Głubczycach w 1973 roku oraz z uroczystości dożynkowych z 1987 roku.

Data rozpoczęcia:

7 września 2023

czwartek

08:00

Data zakończenia:

29 września 2023

piątek

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głubczycach
Rynek 1
48-100 Głubczyce

woj. opolskie

Organizator

Nazwa: Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głubczycach

Osoba kontaktowa: Aleksandra Szczurowska

Telefon: (77) 4853193

E-mail: migbpg@wp.pl

WWW: https://biblioteka-glubczyce.pl/

Informacja o organizatorze:

Od 2008 roku siedziba Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej znajduje się na drugim piętrze odbudowanego ratusza miejskiego. W holu Biblioteki w godzinach jej otwarcia można zwiedzać okazjonalne wystawy: prace lokalnych artystów i twórców oraz tematyczne dotyczące regionu.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.