fbpx

Pleyel Kameralnie

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

 

PLEYEL KAMERALNIE

 

Instrument pochodzi z manufaktury Pleyela produkującej w Paryżu fortepiany wysokiej klasy, dostarczane na dwory królewskie w całej Europie. Ignaz Pleyel, a później jego syn Camille, obaj znakomici konstruktorzy fortepianów rozsławili swoją markę, a ich wytwórnia w 1. poł. XIX w. zyskała międzynarodowe uznanie. Camille Pleyel odegrał niemałą rolę w początkach światowej kariery naszego znakomitego kompozytora Fryderyka Chopina. Swój pierwszy koncert w Paryżu w 1832 r. dał bowiem Fryderyk w salach Maison Pleyel. Obaj panowie zaprzyjaźnili się, a Pleyel został dostawcą fortepianów Chopina. Instrument krośnieński pochodzący z 1862 r. jest jednym z najstarszych reliktów epoki chopinowskiej w Polsce, jednym z nielicznych oryginalnych i w pełni sprawnych fortepianów tej klasy.  Wyprodukowany pod numerem fabrycznym 32490 posiada plakietę z szyldem firmy oraz pozłacaną replikę medalionu honorowego dla Pleyela z wystawy światowej zorganizowanej w Paryżu w 1855 r.

 

Profesjonalna rewitalizacja wykonana według wskazań historycznych twórców Pleyela przywróciła do życia krośnieński fortepian, jego wyrafinowany dźwięk i barwę, jest on bowiem instrumentem czynnym artystycznie. Muzeum Podkarpackie organizuje recitale chopinowskie oraz kameralne koncerty artystów polskich i zagranicznych, dzięki którym można przenieść się w świat salonów romantycznych XIX wieku.

 

Ze względu na charakterystyczną barwę dźwięku i odmienne uwarunkowania techniczne, związane z inną od współczesnej konstrukcją, krośnieński Pleyel jest unikatowym narzędziem do odtworzenia autentycznej barwy dźwiękowej kompozycji historycznych. W poszukiwaniu utraconych dźwięków chcielibyśmy wszystkim zainteresowanym słuchaczom na żywo przybliżyć świat muzyki czasów Chopina w szacie brzmieniowej, w jakiej słyszał ją sam kompozytor, w pełni eksponując walory naszego fortepianu.

 

Fenomenalny talent twórczy Chopina, jego wyobraźnia dźwiękowa i ogromne wyczucie znalazły swoje idealne uzupełnienie w lekkości mechanizmu, możliwościach stylistycznych i wyrazowych wielokrotnie nagradzanego na wystawach międzynarodowych instrumentu. Wyśmienity stan zachowania oryginalnej struktury konstrukcyjnej i aparatu ruchowo-brzmieniowego sprawiają, że jest to jeden z najcenniejszych naszych zabytków. Co więcej, profesjonalna rewitalizacja przywróciła do życia zarówno wytworny wygląd fortepianu, tak podziwiany w salonach muzycznych przełomu wieków, jak i klasyczny, wyrafinowany dźwięk, który ożywiono na licznych koncertach.

Choć genialny kompozytor nie grał nigdy na owym instrumencie chcielibyśmy odtworzyć wyjątkową atmosferę jego kameralnych koncertów, wykreować miejski salon romantyczny, którego bywalcy będą mogli rozkoszować się subtelną poezją dźwięków.

Więc jeśli jesteś pianistą, przyjdź do Muzeum Podkarpackiego i zagraj na zabytkowym fortepianie. 16 września udostępnimy ten niezwykły fortepian wszystkim muzykom, którzy chcieliby choć na chwilę przenieść się w czasie do świata Chopina.

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa będzie również możliwość bezpłatnego zwiedzania wystaw stałych i czasowych muzeum w godzinach pracy placówki.

 

Zapraszamy serdecznie !!!

 

MUZEUM PODKARPACKIE W KROŚNIE
ul. Piłsudskiego 16
38-400 Krosno
tel.: + 48 13 43 213 76
fax: + 48 13 43 243 01 
e-mail:  muzeum@muzeum.krosno.pl
f: www.facebook.com/MuzeumPodkarpackie

 

 

 

 

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa, zwiedzanie, koncert

Lokalizacja:

Muzeum Podkarpackie w Krośnie

woj. podkarpackie

Organizator

Nazwa: Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.