fbpx

Plecionkarstwo - żywe dziedzictwo

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

16:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zapraszamy 9 września, od godz. 16 na dziedziniec przed Kaszubskim Domem Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach na „Spotkanie z kaszubskim pleciugą… i plecionkarzem”. W programie warsztaty wyplatania z korzeni sosny „sworów” i występ kaszubskiej kapeli.

9 września (sobota), w Swornegaciach – miejscowości, która od „gacenia” brzegów rzek „sworami”, czyli warkoczami wyplecionymi z korzeni sosny wzięła swoją nazwę, odbędą się otwarte warsztaty plecionkarskie. Materiałem, z którego będą korzystali uczestnicy warsztatów będą oczywiście korzenie sosny. Podczas zajęć będzie można dowiedzieć się, jak pozyskuje się i przygotowuje korzenie do wyplatania, jakimi technikami posługują się plecionkarze oraz co można zrobić z korzeni sosny. Podczas spotkania odbędzie się też wernisaż wystawy poświęconej tradycjom plecionkarskim w Swornegaciach.
Dopełnieniem wydarzenia będzie występ kapeli kaszubskiej. Dowcipy oraz żarty muzyków i gawędziarzy, którzy będą „pletli trzy po trzy” i śpiewali największe kaszubskie „szlagiery” z pewnością rozbawią publiczność, a być może zachęcą do tańca…
Mamy nadzieję, że spotkanie, prócz upowszechnienia wiedzy i umiejętności z zakresu plecionkarstwa, będzie też okazją do integracji przedstawicieli różnych pokoleń i przypomnienia czasów, kiedy to przy różnych zajęciach rękodzielniczych toczono długie rozmowy, żartowano, wspominano dawne lata.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

16:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

rzemiosło / kulinaria

Lokalizacja:

Swornegacie ul. Mestwina 10

woj. pomorskie

Organizator

Nazwa: Stowarzyszenie Na Rzecz Rzwoju Gminy Chojnice Akolada

Osoba kontaktowa: Lucyna Bucław

Telefon: 532874752

E-mail: lucyna.buclaw@interia.pl

WWW: http://swornegacie.org.pl/

Informacja o organizatorze:

Terenem działalności Stowarzyszenia Akolada jest gmina Chojnice – północna część Kaszub. Dlatego też, jednym z podstawowych celów statutowych Akolady jest kultywowanie tradycji regionalnych oraz ochrona i popularyzacja kultury kaszubskiej.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.