fbpx

Pleciemy natura-lnie

Data rozpoczęcia:

18 września 2022

niedziela

10:00

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Len był jedną spośród upraw, którymi zajmowali się nadwiślańscy osadnicy – olendrzy. Ta roślina jest głównym wątkiem wydarzenia. Uczestnicy doświadczą tradycyjnych zwyczajów i i czynności związanych z przetwórstwem i rękodziełem lnianym.

Na gości naszego spotkania czekać będzie wiele atrakcji: pokazy dawnej obróbki lnu z warsztatami prezentującymi pełen cykl życia roślin włóknistych oraz ich obróbkę z użyciem tradycyjnych urządzeń takich jak międlica, cierlica, kijanka, czesalnica, kołowrotek, wrzeciono i krosno, a także bogata strefa warsztatów technik rękodzielniczych: tkactwa, filcowania, batiku czy krawiectwa. W programie wydarzenia jest również prezentacja i wystawa „Od ziarna do koszuli. Opowieść o lnie w kulturze ludowej” autorstwa kustosz i kierownika Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim – Magdaleny Licy-Kaczan. Odbędzie się także plenerowy spektakl familijny „Zaplątane Opowieści” w wykonaniu aktorów z Teatrzyku „Raz-dwa-trzyk”, wypełniony muzyką i piosenkami, zachęcający do odbioru z zabranego ze sobą kocyka „na trawie, pod chmurką”. Organizatorzy przewidują też tradycyjny olenderski poczęstunek oraz kiermasz rękodzieła. Udział w wydarzeniu bezpłatny.

Galeria

Data rozpoczęcia:

18 września 2022

niedziela

10:00

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Wiączemin Polski 25, 09-533 Słubice

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Osoba kontaktowa: Magdalena Lica-Kaczan

Telefon: 502488667

E-mail: skansen@muzeumplock.eu

WWW: https://muzeumplock.eu/

Informacja o organizatorze:

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim jest jednym z dwóch muzeów na wolnym powietrzu w Polsce poświęconych tematyce osadnictwa olenderskiego nad Wisłą oraz jedyną tego typu instytucją na Mazowszu. Ekspozycja składa się z kościoła, szkoły, dwóch zagród olenderskich i cmentarza.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.