fbpx

Plebiscytowe Opole

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

11:00

Data zakończenia:

12 września 2020

sobota

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Pomimo długoletniego oderwania Śląska od Polski, mieszkańcy Górnego Śląska zachowali w życiu codziennym kulturę i mowę polską. Propolskie nastroje i nadzieja na połączenie z Ojczyzną wzrosły wraz z zakończeniem pierwszej wojny światowej i odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Pomimo długoletniego oderwania Śląska od Polski, mieszkańcy Górnego Śląska zachowali w życiu codziennym kulturę i mowę polską. Propolskie nastroje i nadzieja na połączenie z Ojczyzną wzrosły wraz z zakończeniem pierwszej wojny światowej i odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Wystawa „Plebiscytowe Opole” jest wystawą multimedialną stworzoną wspólnie z Powiatowym Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich. Na wystawie zaprezentujemy materiały ilustrujące sytuację Polaków w mieście i jego okolicy oraz dążenia do zmiany granic na korzyść Polski w końcowej fazie pierwszej wojny światowej oraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Materiały będą pochodzić m. in. ze śląskich gazet wydawanych w tamtym okresie.
W przypadku zaostrzenia zaleceń epidemiologicznych, związanych z wirusem COVID-19, zastrzegamy sobie możliwość udostępnienia wystawy jedynie elektronicznie, na portalu Instytutu Śląskiego ( www.instytutslaski.com). Prosimy o sprawdzanie strony internetowej w tygodniu poprzedzającym wydarzenie.

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

11:00

Data zakończenia:

12 września 2020

sobota

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Strzelce Opolskie

woj. opolskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Instytut Śląski
  • Powiatowe Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich
  • Archiwum Państwowe w Opolu
  • Centralne Muzeum Jeńców Wojennych
  • Muzeum Śląska Opolskiego
  • Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Opolu

Osoba kontaktowa: Krzysztof Marcinkiewicz

Telefon: 737160904

E-mail: k.marcinkiewicz@instytutslaski.com

Informacja o organizatorze:

Do zakresu działalności Instytutu należy realizacja polityki pamięci na obszarze Śląska w jego historycznych granicach, tworzenie podstaw naukowych dla rozwoju wiedzy o historii i dziedzictwie kulturowym Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem historii i dziedzictwa kulturowego ludności polskiej zamie

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.