fbpx

Piknik średniowieczny w Krzyżowicach

Data rozpoczęcia:

11 września 2016

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W niedzielę 11 września o godz. 14.00 zapraszamy na piknik średniowieczny pod drewnianym kościołem w Krzyżowicach. W programie m.in. zwiedzanie zabytkowej świątyni z przewodnikiem w godz. 14.00, 15.00 i 16.00, prelekcje, pokaz dawnych rzemiosł, zabawy dla dzieci. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy całe rodziny!

Kościół w pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Krzyżowicach jest obiektem gotyckim i cennym zabytkiem leżącym na Szlaku Polichromii Brzeskich. Usytuowany jest w zachodniej części wsi, po północnej stronie drogi Krzyżowice-Obórki. Wzniesiono go w XV w. w miejscu drewnianej kaplicy. Również w XV w. prezbiterium ozdobione zostało malowidłami, które zatynkowano w XVI w. po przejęciu kościoła przez ewangelików. Odkryto je dopiero w 1963 r. i w 1982 r. zakonserwowano. Są prawdziwą atrakcją turystyczną regionu. Najbardziej znaną jest scena Pokłonu Trzech Króli widniejąca na ścianie północnej prezbiterium. Namalował ją najprawdopodobniej w okresie po wojnach husyckich, a więc po 1432 r., a bliżej połowy XV autor wykształcony w Burgundii i związany ze środowiskiem w Dijon. Madonna trzymająca Dzieciątko, przed którym stoją magowie i ich orszaki, w tle elementy pejzażu architektonicznego. Na północnej ścianie prezbiterium data „1578” i litera „A”. Ciekawa jest również dekoracja ściany wschodniej prezbiterium: po stronie południowej Ukrzyżowanie z drzewem mistycznym, wyżej Bóg, poniżej postać
w stroju biskupim. Obok sceny Biczowania i Złożenia do Grobu. Ściana południowa prezbiterium pokryta jest dekoracją roślinną i geometryczną, a między ornamentem data „1516”.

 

Organizator:

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Olszance

49-332 Olszanka, Krzyżowice 72, tel. 77 4129023

e-mail: gokis.olszanka@interia.pl; www.gokis-olszanka.eu

 

 

Data rozpoczęcia:

11 września 2016

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Kościół w pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Krzyżowicach

woj. opolskie

Organizator

Nazwa: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Olszance

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.