fbpx

Piknik Historyczny Stefankowice 2018

Data rozpoczęcia:

9 września 2018

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Program:

10.00-18.00 Piknik Historyczny połączony z obchodami 98. rocznicy bitwy pod Stefankowicami, którą stoczył 15. Pułk Piechoty „Wilków” z kawalerią Budionnego podczas wojny polsko-bolszewickiej.

Główne elementy tegorocznych obchodów to złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową, msza święta w intencji obrońców ojczyzny, posadzenie dębów pamięci poświęconych 6 artylerzystom z 9. Pułku Artylerii Polowej odznaczonych Orderem Virtuti Militari za bitwę pod Stefankowicami oraz widowisko historyczne Trzy krzyże nawiązujące tematycznie do wydarzeń z lat 1914, 1915 i 1920 na terenie Stefankowic i okolicznych wsi. Uroczystość zakończy koncert piosenek legionowych.

Piknik Historyczny odbywa się w drugą niedzielę września już od 2010 r. , w parku podworskim Jest na nim miejsce na plac zabaw dla dzieci, stoisko z pamiątkami oferowanymi przez działającą we wsi wioskę tematyczną „Einstein na łące”, tradycyjną grochówkę dla wszystkich. Równolegle do pikniku na turystów czekają dodatkowe atrakcje: w centrum wsi, obok szkoły, znajduje się miniskansen „Stare Stefankowice”, przedstawiający wieś z przełomu XIX i XX w. Można tu zobaczyć zarówno ubogą zagrodę wiejską, jak i zabudowania bogatego gospodarza z tamtych lat, zabudowania dworskie, szkołę oraz tak charakterystyczne budynki, jak kuźnia, browar czy gorzelnia. Całość, uzupełniona rzeźbami ludzi i zwierząt, pokazuje życie i zwyczaje dawnych mieszkańców. Miniskasen będzie dostępny bezpłatnie w godz. 10.00-18.00.

Kontakt:

Stowarzyszenie „Sosenka”

Stefankowice 26, 22-500 Hrubieszów


 


Data rozpoczęcia:

9 września 2018

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

festyn / biesiada, turniej, zwiedzanie

Lokalizacja:

Stowarzyszenie „Sosenka”

woj. lubelskie

Organizator

Nazwa: Stowarzyszenie „Sosenka”

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.