fbpx

Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosła

Data rozpoczęcia:

17 września 2022

sobota

12:00

Data zakończenia:

17 września 2022

sobota

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Pierniki to wypieki bez których trudno sobie wyobrazić zimowy, świąteczny czas. Historia korzennych ciasteczek w Polsce liczy sobie już ponad siedemset lat. Zapraszamy na spotkanie ze słynnym smakołykiem, nie zabraknie opowieści, ciekawostek.

Najstarsza wzmianka o wypieku pierników pochodzi z 1293 roku z Świdnicy. Przez kolejne wieki pierniki przybierały różne kształty, formy, pełniły rozmaite funkcje. Z królewskiego stołu zawędrowały na wiejskie jarmarki i stragany. Z czasem dodawano do nich czekoladę i ozdabiano lukrem. Dzieje korzennego ciasteczka są fascynujące. W archiwach gromadzone są anegdoty i informacje o dawnych piernikarzach, a w muzeach foremki, czasami bardzo dużych rozmiarów i także same pierniki!
Mianem piernikowej stolicy określany jest Toruń, ale warto zaznaczyć, że także w innych regionach w Polsce istniały i istnieją tradycje ich wypieku. Piernikarskie tropy znajdujemy m.in. w Pasłęku (odkrywa i bada je od lat Piotr Adamczyk) oraz innych miejscowościach woj. warmińsko-mazurskiego. Zapraszamy na wydarzenie w trakcie którego poszukamy odpowiedzi m.in. na pytania: Dlaczego pieczemy pierniki? Skąd wzięła się ich nazwa? Jakie składniki są niezbędne do przygotowania ciasta? Co oznaczają poszczególne kształty? Czym różnią się pierniki toruńskie, śląskie, żywieckie i pasłęckie? To niektóre z pytań, na które odpowiemy w trakcie wydarzenia. Spotkanie będzie miało formę prelekcji, połączonej z pokazem. Prelekcję wygłosi Anna Kornelia Jędrzejewska, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizująca zadanie „Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosła”.
Zapraszamy zarówno dorosłych jak i dzieci.

Data rozpoczęcia:

17 września 2022

sobota

12:00

Data zakończenia:

17 września 2022

sobota

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Biblioteka Publiczna w Pasłęku
Plac św. Wojciecha 5. 14-400 Pasłęk
Izba Historyczna – II piętro

woj. warmińsko-mazurskie

Organizator

Nazwa: Bibioteka Publiczna w Pasłęku

Osoba kontaktowa: Piotr Adamczyk

Telefon: 507041911

E-mail: dyrektor@bppaslek.pl

WWW: http://www.bppaslek.pl

Informacja o organizatorze:

Biblioteka Publiczna w Pasłęku jest samorządową instytucją kultury. Znajduje się w części środkowej pasłęckiego średniowiecznego zamku, prowadzi, poza działalnością bibliotekarską Informację Turystyczną oraz miejscową Izbę Historyczną.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.