fbpx

„Piątki”, „Entuzjastki”, „Kumy”, „Klaudynki”, „Komitety niewiast” – Polki w Powstaniu Styczniowym

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

12:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

13:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wykład wygłoszony w związku z obchodzoną w tym roku w Polsce 160 rocznicą Powstania Styczniowego, w kontekście wystawy „Patriotki”, poświęconej udziałowi kobiet polskich w przygotowaniu i przebiegu Powstania Styczniowego.

Od końca lat czterdziestych XIX w. trwały przygotowania polskiego społeczeństwa do kolejnej irredenty. Do działań organizujących polskie społeczeństwo w trzech zaborach do powstania, masowo włączyły się polskie kobiety z różnych stanów: mieszczki, ziemianki, arystokratki, budując jednocześnie szeroko pojęte zaplecze przyszłej walki zbrojnej. Działania Polek odbywały się na wielu polach: upowszechnienia oświaty, zwłaszcza wśród włościan, uświadomienia narodowego, kultywowania tradycji, religii, historii i języka; bezpośredniego uczestnictwa w przygotowaniach i samym powstaniu – jako kurierki, łączniczki, organizatorki przerzutów ludzi i broni, sanitariuszki, aprowizatorki. Polskie kobiety organizowały poprzedzające Powstanie Styczniowe manifestacje w trzech zaborach. Jako protest polityczny za represje caratu, w związku z ogłoszoną żałobą narodową (po krwawym stłumieniu manifestacji warszawskich). Polki w trzech zaborach nosiły ostentacyjnie czarne suknie i czarną, dużą, rzucającą się w oczy biżuterię żałobną wykonaną z tanich materiałów – łańcuchy, bransolety w formie kajdan, brosze z symbolami patriotycznymi. Organizacje kobiece powstawały samorzutnie, łączyła je jednak wspólnota celu – odzyskanie niepodległości.

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

12:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

13:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja

Lokalizacja:

Wrocław, Zakład Narodowy im. Ossolińskich – Muzeum Pana Tadeusza, Wrocław, Rynek 6

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Pana Tadeusza

Osoba kontaktowa: Agnieszka Śrutwa

Telefon: 71 75 50 663

E-mail: agnieszka.srutwa@ossolineum.pl

WWW: https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Pana Tadeusza to najnowsza i najnowocześniejsza część Ossolineum, prezentująca zbiory Zakładu na bogatym tle historycznym i literackim. Funkcjonuje od maja 2016 roku w jednej z piękniejszych kamienic Wrocławia – Pod Złotym Słońcem (Rynek 6).

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.