fbpx

Pędzlem i piórem - pasje od pokoleń

Data rozpoczęcia:

10 września 2023

niedziela

15:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wydarzenie „Pędzlem i piórem – pasje od pokoleń” zabierze nas w świat sztuki i literatury. Poznamy nie tylko malarskie zamiłowania kilku pokoleń Kossaków oraz ich związki z rodziną Kraszewskich.

Któż z nas nie słyszał nazwiska Kossak? Nieodłącznie kojarzy się ono z malarstwem. Piękne konie i piękne karty z naszej historii. Juliusz, Wojciech, Jerzy, ale również Stefan, Leon i Gloria. Oraz Joanna. Z tej niesamowitej rodziny pochodziły także malujące słowem Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Magdalena Samozwaniec i Zofia Kossak-Szczucka. Córką Jerzego, oprócz Glorii, była profesor Simona Kossak, obrończyni Puszczy Białowieskiej, świetnie władająca słowem i zastępująca pędzel… kamerą.
Wydarzenie otworzy wernisaż wystawy „Od Juliusza do Joanny, malarskie pasje Kossaków i ich związki z Kraszewskimi”. Wystawa podejmuje próbę pokazania tradycji malarskich u wybranych przedstawicieli rodu Kossaków. W sposób syntetyczny prezentuje życie i dorobek artystyczny Juliusza, protoplasty rodu, jego syna Wojciecha oraz wnuka Jerzego. Główną zaś bohaterką jest pani Joanna Kossak, kontynuatorka rodzinnych tradycji artystycznych. Malarka, mieszkająca w leśniczówce Podcerkiew w Puszczy Białowieskiej, jak jej przodkowie, ukochała konie. To one są bohaterami jest prac, które maluje ze znawstwem, szacunkiem i miłością.
Integralną częścią wystawy będzie rekonstrukcja pracowni Kossaków w Krakowie na tzw. Kossakówce. Ekspozycję uzupełnią elementy dokumentujące związki rodziny Kraszewskich z rodziną Kossaków, przede wszystkim Józefa Ignacego i Juliusza, ale również Bogusława i Wojciecha.
Wydarzenie zakończy spotkanie z panią Joanną Kossak oraz koncert muzyki kameralnej.

Data rozpoczęcia:

10 września 2023

niedziela

15:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

gawęda / opowieść, wystawa, koncert

Lokalizacja:

Romanów 25
21-518 Sosnówka

woj. lubelskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Jozefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie

Osoba kontaktowa: Dorota Demianiuk

Telefon: 509263153

E-mail: muzeum_kraszewskiego@op.pl

WWW: https://muzeumkraszewskiego.pl

Informacja o organizatorze:

Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie mieści się w zabytkowych murach otoczonych pięknym, historycznym parkiem, gdzie na ekspozycji stałej prezentujemy oryginalne wydania dzieł, rękopisy, przedmioty należące do Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz jego rodziny.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.