fbpx

Pasterstwo w Janowcu i okolicach

Data rozpoczęcia:

13 września 2023

środa

10:15

Data zakończenia:

13 września 2023

środa

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Podczas tegorocznych EDD, których hasło brzmi „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”, Zamek w Janowcu zaprasza do zapoznania się z pasterstwem w wymiarze historycznym, jak i z obecnym pilotażowym wypasem owiec.

Tradycje owczarskie w Janowcu sięgają kilku wieków wstecz. Owce jeszcze do niedawna stanowiły nieodłączny element pejzażu miasteczka. Ostatnie stado zniknęło niestety kilka lat temu. Lokalne historyczne tradycje pasterskie, jako niematerialne dziedzictwo kulturowe, które do niedawna jeszcze funkconowało, stanowią bardzo interesujące zagadnienie badawcze, które muzealnicy z Zamku w Janowcu (Oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym) zamierzają lepiej poznać i udokumentować, rejestrując m.in. relacje lokalnych hodowców owiec.

 

Obecnie w Oddziale Zamek w Janowcu trwa pilotażowy wypas stada owiec w otulinie parku zamkowego, zdegradowanego przez niekontrolowane zarastanie siedlisk cennych przyrodniczo. Głównym celem zadania realizowanego wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie jest ochrona i przywrócenie bioróżnorodności ciepłolubnych muraw napiaskowych we wschodniej części zespołu zamkowo-parkowego oraz na części południowego stoku skarpy z zachowanymi tarasami dawnej winnicy. Aby powstrzymać odrastanie gatunków inwazyjnych, zdecydowano się, w oparciu o pozytywne doświadczenia innych instytucji, na wypas owiec rodzimej rasy – świniarka.

 

10:15- 10:30 | Co robią owce w muzeum? Tradycje pasterskie w Janowcu (prof. dr hab. Andrzej Junkuszew, dr hab. Mariusz Kulik, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)
10:30- 11:30 | „Dzieci na wypasie”
Warsztaty twórczości ludowej z wybijania monet
Pokaz karmienia i prowadzania owiec
Warsztaty rękodzielnicze o tematyce owczarskiej
11:30 – 12:00 | Dyskusja edukacyjna z udziałem dzieci, rozdanie upominków.

 

Data rozpoczęcia:

13 września 2023

środa

10:15

Data zakończenia:

13 września 2023

środa

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

projekcja / prezentacja

Lokalizacja:

ul. Lubelska 20, 24-123 Janowiec

woj. lubelskie

Organizator

Nazwa: Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym – Zamek w Janowcu

Osoba kontaktowa: Dorota Szczuka

Telefon: 570140027

E-mail: dorota.szczuka@mnkd.pl

WWW: https://mnkd.pl/

Informacja o organizatorze:

Zamek w Janowcu został wzniesiony na początku XVI w. i wielokrotnie rozbudowywany. Jednym z odrestaurowanych fragmentów obiektu jest tzw. Dom Północny, obecnie znajdują się w nim stałe ekspozycje muzealne. W parku przy zamku zlokalizowano skansen z drewnianą zabudową dworsko-folwarczną.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.