fbpx

Park Krajobrazowy „Chełmy”

Data rozpoczęcia:

10 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

10 września godz. 13.0018.00

„Skarb Lasu Mnichów – XVIII-wieczna droga krzyżowa jako element krajobrazu”.

godz. 13.00

Spotkanie w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła. Możliwość zapoznania się z dziedzictwem cysterskim dotyczącym regionu i jego wpływem na krajobraz.

godz. 13.15

Wspólna wędrówka – pielgrzymowanie szlakiem cysterskim.

godz. 14.00

Nabożeństwo drogi krzyżowej w oparciu o dziedzictwo kapliczek z 1740 r.

godz. 15.00

Spotkanie na szczycie góry zakończone eucharystią.  

godz. 16.00–18.00

Piknik u podnóża góry przy sztolni „Rudolf” i prelekcja na temat zmian krajobrazu dokonanych przez cystersów. Spotkanie, które odbywa się na szlaku cysterskim, swoją tradycją sięga XVIII w. W tym czasie (1740 r.) na górze Górzec mnisi zbudowali stacje drogi krzyżowej. Wolno stojące kapliczki wykonane z piaskowca w malowniczy sposób okalają wzniesienie, prowadząc na szczyt. Ich położenie w pięknym i tajemniczym parku dodaje im uroku, stanowiąc niezwykle atrakcyjny teren. Jest to także doskonałe miejsce do refleksji i skupienia. Tradycja spotkań w tym miejscu przetrwała wśród ludności niemieckiej zamieszkującej te tereny przed II wojną światową. Obecni mieszkańcy przejęli tę tradycję, pielęgnując ją i kultywując. Z pozoru zwyczajne wzniesienie położone niedaleko miejscowości wydaje się tak bardzo wpisane w codzienny krajobraz, że nie budzi emocji. Jednak kryje w sobie wiele tajemnic. Jest to bowiem zapis historii i niezwykłych wydarzeń związanych z cystersami. Pozostałość wielkiego dziedzictwa, które wpływa na tożsamość mieszkających na tym terenie ludzi. Cystersi zaproszeni na ziemię dolnośląską przynieśli tu cywilizację i kulturę europejską, zmieniając nieużytki w uprawne pola, zakładając stawy hodowlane i grangie. Rada Europy, powołując do istnienia Szlak Cysterski w 1990 r., chciała, aby oprócz wartości materialnych, jakimi są monumentalne opactwa, idea ta niosła przesłanie wspólnych wartości, które leżą u podstaw Europy. Podczas corocznych spotkań udaje nam się przekazać te treści, a zarazem budować poczucie własnej tożsamości we wspólnej rodzinie narodów europejskich. Regularne spotkania na szlaku cysterskim odbywają się już od ponad 30 lat. Ich charakter ma wymiar ponadregionalny i jest wpisany w tradycję działań mieszkającej tu społeczności.

Data rozpoczęcia:

10 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Spotkanie na szlaku cysterskim Fot. Katarzyna Suchecka

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Apostoła, Męcinka 27, 59-424 Męcinka, ks. dr Marek Kluwak, tel. 608 670 820, e-mail: mkluwak@gmail.com

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.