fbpx

Parafialne dożynki w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach

Data rozpoczęcia:

10 września 2023

niedziela

11:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

12:15

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Dożynki jako święto plonów, jest ludową formą dziękczynną z okazji zakończenia żniw i prac polnych. Jest to tradycja sięgająca niepamiętnych czasów, ciągle żywa, która objawia się obecnie poprzez połączenie aspektu religijnego z ludycznym.

Dożynki jako święto plonów, jest ludową formą dziękczynną z okazji zakończenia żniw i prac polowych letnich. Jest to tradycja sięgająca niepamiętnych czasów, ciągle żywa, przekazywana z pokolenia na pokolenie, która objawia się obecnie poprzez połączenie aspektu religijnego z ludycznym. Taką formę zobaczymy w Miedniewicach w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej, gdzie 10 września 2023 r. o godzinie 11:00 rozpocznie się uroczystym korowodem msza św. Podczas korowodu, który będzie szedł przez wirydaż klasztorny, zobaczymy wspaniałe wieńce dożynkowe, wykonane przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich. Sama sztuka robienia wieńców dożynkowych, odpowiedniego doboru zbóż i kwiatów, a także umiejętności zbioru i suszenia takowych, należą do cały czas żywej tradycji tego regionu. Podobnie noszenie chorągwi i feretronów przez obraźniczki z miejscowych KGW. To wszystko będzie można zobaczyć 10 września 2023 r. uczestnicząc w kameralnych, bo parafialnych dożynkach w otoczeniu zabytkowego Sanktuarium w Miedniewicach.

Partnerzy

Wydarzenie w cyklu:

Dziedzictwo gminy Wiskitki

Gmina Wiskitki leży na Mazowszu Zachodnim i charakteryzuje się niezwykłym bogactwem historii, przyrody, zabytków zarówno tych materialnych, archeologicznych, jak i etnograficznych. To tutaj niegdyś rosła prastara Puszcza Wiskicka, gdzie żyły wymarłe w 1627 r. tury, na które przyjeżdżali polować polscy królowie, co poświadczają źródła pisane.

Data rozpoczęcia:

10 września 2023

niedziela

11:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

12:15

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

inne

Lokalizacja:

Sanktuarium Matki Boskiej Świętorodzinnej w Miedniewicach, Miedniewice 90, 96-315 Wiskitki, pow. żyrardowski, woj. mazowieckie

woj. mazowieckie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Kuźnia Inicjatyw „Wiskitki.org”
  • Anna Smolińska, etnografka
  • Justyna Sydry, regionalistka

Osoba kontaktowa: Anna Smolińska

Telefon: +48504077596

E-mail: spoojka@wp.pl

WWW: https://wiskitki.org/

Informacja o organizatorze:

Kuźnia Inicjatyw „Wiskitki.org” to stowarzyszenie istniejące od 2009 r., które tworzy lokalne inicjatywy społeczne.
Anna Solińska jest etnografką i archeolożką. Pracuje w MAiE w Łodzi, a mieszka i działa społecznie w rodzinnych Wiskitkach.
Justyna Sydry jest regionalistką w rodzinnych Wiskitkach.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.