fbpx

Pamięć i przyszłość

Data rozpoczęcia:

20 września 2020

niedziela

15:00

Data zakończenia:

20 września 2020

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Po raz kolejny z rzędu włączamy się w inicjatywę EDD. Poprzez nasze działanie i wydarzenia promujemy nasz region z całym wachlarzem jego zasobów historyczno-przyrodniczych. W tym roku zwracamy uwagę na niezwykle barwne historycznie życie jednej z mieszkanek gminy – bohaterki filmu i książki, dla której najważniejsze są „Miłość, praca i prawda”

„Pamięć i przyszłość” pod takim tytułem zostaną zaprezentowane  wspomnienia i prywatne zbiory, których  bohaterką  jest mieszkanka naszej gminy. Wydarzenie zostanie nagrane w formie wideo i opublikowane  dnia 20. 09.2020 r. w mediach społecznościowych (na naszej stronie, Facebooku oraz YouTube).

W tegoroczną edycję EDD pod hasłem Moja droga – idealnie wpisze się biografia  pani Wandy Łyżwy. Za pomocą kamery udostępnimy jej prywatne (bardzo cenne historycznie, ale też mające wartość emocjonalną dla samej autorki) zbiory będące cenną pamiątką państwową oraz patriotyczno-historyczną dla nas wszystkich, a w szczególności dla młodych pokoleń.

Należy nadmienić, iż wcześniej niektóre z  przechowywanych przez nią dokumentów posłużyły do napisania prac magisterskich i doktoranckich. Nie były jednak nigdy eksponowane w całości i pełnej krasie.

 „Kresy- słowo to budzi niezwykle silne wzruszenie, z Kresami wiążą się nam osobiste wspomnienia o wielkich i tragicznych dziejach Polski”tak mówi pani Wanda Łyżwa z domu Zdunek… Urodziła się 1 września podczas nalotu lotniczego na Lwów. Ta historyczna data zadecydowała o jej życiu i pasji, której oddaje się od wielu lat.”Pani Wanda bardzo często odwiedza swoje utracone Kresy i dzisiaj jest ogniwem łączącym Wschód z Zachodem.

Jak sama mówi: „Historii nie trzeba ulepszać, przetwarzać, ani modernizować, gdyż historia jest historią.”

Bohaterka filmu opowiadając o swoim życiu przybliży odbiorcy interesujące wydarzenia mające związek z historią naszego kraju, a wszystko wersji on-line posłuży nam przez długie lata jako cenna pamiątka, która dołączy do archiwum GCKiB im. Z. Bernackiego w Pielgrzymce.

 

Data rozpoczęcia:

20 września 2020

niedziela

15:00

Data zakończenia:

20 września 2020

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

gawęda / opowieść, wystawa

Lokalizacja:

Gminne Centrum Kultury i Bibliotek im. Zenona Bernackiego w Pielgrzymce

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Gminne Centrum Kultury i Biblioteka im. Zenona Bernackiego w Pielgrzymce

Osoba kontaktowa: Małgorzata Semeniuk

Telefon: 665 640 480

E-mail: malagosia08@wp.pl

Informacja o organizatorze:

GCKiB w Pielgrzymce organizuje szereg rozmaitych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych, spotkań z ciekawymi ludźmi, jak również cyklicznych zebrań z różnymi grupami wiekowymi. Bierze udział w szeregu projektach. Prowadzi grupy artystyczno- teatralne zarówno dla dzieci i młodzieży jak i osób dorosłych.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.