fbpx

Osada, gród obronny, miasto nad Czarną Przemszą. Droga Będzina do nowoczesności.

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

10:00

Data zakończenia:

12 września 2020

sobota

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Serdecznie zapraszamy na spacer historyczny pt. Osada, gród obronny, miasto nad Czarną Przemszą. Droga Będzina do nowoczesności.

Spacer rozpoczyna się na Wzgórzu Zamkowym w parku, przy rekonstrukcji wału – tam uczestnicy poznają historię osadnictwa z okresu epoki brązu – początku epoki żelaza i wczesnego średniowiecza. Następnie skierują swoje kroki do zamku gdzie na wystawie poświęconej historii Będzina poznają przeszłość średniowiecznego miasta oraz wydarzenia kolejnych stuleci, które wpłynęły na dalszy rozwój miasta. W czasie przejścia do Pałacu Mieroszewskich uczestnicy spaceru dowiedzą się, jaką rolę odegrała ta wybitna rodzina na pograniczu Śląska i Małopolski oraz zwiedzą wnętrza ich siedziby. Następnie spacerowicze udadzą się na Plac kolei warszawsko -wiedeńskiej, gdzie poznają fakty związane z rozwojem przemysłu i kolei. Przystanek nad Czarną Przemszą dostarczy wiedzy na temat jak zmieniało się znaczenie rzeki w poszczególnych okresach rozwoju miasta. Zmiany, rozwój i zniszczenia, jakich doświadczył Będzin w XX wieku, zostaną omówione w czasie krótkiej wizyty w domu modlitwy Mizrachi oraz w podziemiach będzińskich. Oblicza współczesnego Będzina oraz ochrona zabytków przeszłości to zagadnienia, które podsumują wydarzenie – spacer zakończy się na punkcie widokowym położonym na zboczu Wzgórza zamkowego od strony Alei Kołłątaja.

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

10:00

Data zakończenia:

12 września 2020

sobota

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wycieczka / spacer

Lokalizacja:

ul. Zamkowa 1, 42-500 Będzin (zbiórka uczestników spaceru przed bramą do Zamku)

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Zagłębia w Będzinie

Osoba kontaktowa: Magdalena Hoły

Telefon: 322677707

E-mail: edukacja@muzeumzaglebia.pl

WWW: https://muzeumzaglebia.pl

Informacja o organizatorze:

Muzeum Zagłębia w Będzinie powstało w 1956 roku. W chwili obecnej Muzeum oferuje do zwiedzania następujące obiekty: Pałac Mieroszewskich, Zamek wraz z wieżą, Dom Modlitwy „Mizrachi”, Podziemia Będzińskie.