Oprowadzanie po wystawie: Na rozdrożu...życie codzienne Górnoślązaków w okresie powstań i plebiscytu
Data rozpoczęcia:
8 września 2019
niedziela
12:30
Data zakończenia:
8 września 2019
niedziela
14:00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Na rozdrożu… Życie codzienne Górnoślązaków w okresie powstań i plebiscytu”, która wpisuje się w obchody 100-lecia powstań śląskich organizowanych przez Województwo Śląskie.
Ideą projektu jest ukazanie życia codziennego Górnoślązaków na tle trzech powstań śląskich i okresu kampanii plebiscytowej. W realizacji tego przedsięwzięcia szczególny nacisk zostanie położny na zaprezentowanie, znajdujących się w zbiorach Muzeum Górnośląskiego, plakatów i afiszy z tego okresu – zarówno jako instrumentów polskiej i niemieckiej walki plebiscytowej, jak i dla zilustrowania natury ówczesnej komunikacji społecznej i zobrazowania spektrum dyskusji publicznej, nastrojów i wątków patriotycznych. Niezbędnym uzupełnieniem wystawy będą, pochodzące również ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, eksponaty z kolekcji falerystycznej, weksykologicznej, kartograficznej i numizmatycznej oraz dokumenty i fotografie obrazujące polską i niemiecką walkę plebiscytową i sposoby tej walki. Wystawa będzie opowiadać trudną i skomplikowaną historię Górnego Śląska z lat 1919-1921. Historię, która do dziś jest przedmiotem ożywionej debaty na Górnym Śląsku. Dlatego okres ten zostanie pokazany z perspektywy polskiej i niemieckiej. Wersje te będą się wzajemnie uzupełniać i dawać zarazem obiektywny obraz tamtego czasu. Wystawa ma pobudzić wyobraźnię i w efekcie refleksję nad wydarzeniami na Górnym Śląsku w tamtym czasie. Przyczyni się niewątpliwie do pogłębienia wiedzy o historii powstań śląskich i plebiscytu.
Tagi:
Data rozpoczęcia:
8 września 2019
niedziela
12:30
Data zakończenia:
8 września 2019
niedziela
14:00
Kategorie wydarzenia:
Organizator
Nazwa: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Osoba kontaktowa: Anna Rak
Telefon: 604 203 533
E-mail: annarak@muzeum.bytom.pl
Informacja o organizatorze:
Muzeum Górnośląskie, którego początki sięgają 1910 roku, od ponad stu lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz dzieła sztuki. Zbiory poszczególnych działów należą do najliczniejszych nie tylko na Śląsku, ale i w kraju.