fbpx

Oprowadzanie po wnętrzu Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach oraz po kryptach

Data rozpoczęcia:

10 września 2023

niedziela

12:30

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zapraszamy do zwiedzania wnętrza Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach oraz krypt w podziemiach. Spacer poprowadzi regionalistka, autorka przewodnika po tym cudami słynącym miejscu – Agnieszka Olszanowska.

Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach (gm. Wiskitki) nazywane jest Małą Częstochową Mazowsza. Jego historia zaczyna się w 1674 r. kiedy to miejscowy, pobożny gospodarz Jakub Trojańczyk nabył drzeworyt Matki Bożej Świętorodzinnej ze Studziannej i powiesił go w swojej stodole na drewnianym słupie. Modlił się do niego gorliwie i już w niedługim czasie zaczęły się w owej stodole objawienia widoczne dla okolicznych mieszkańców. Zaczął się ruch pielgrzymkowy, pątnicy wypraszali łaski, które rzeczywiście zaczęły się dokonywać. Powstała księga cudów, tzw. MIRACULA, opisująca niewiarygodne przypadki uleczeń, a nawet wskrzeszeń za pośrednictwem modlitwy przed obrazem.
W 1686 r. sprowadzono tutaj reformatów, którzy opiekowali się cudownym obrazem aż do kasaty w 1864 r. Obecnie w Miedniewicach przebywają Franciszkanie oraz znajduje się tu zakon klauzurowy sióstr Klarysek, które w 1986 r. przybyły tutaj ze Starego Sącza jako dar dziękczynny Franciszkanów złożony Panu Bogu za kanonizację św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Budowę obecnej świątyni ukończono w 1748 r. Dębowa socha, na której Jakub Trojańczyk zawiesił cudowny drzeworyt zachowała się do dzisiaj i można ją zobaczyć za ołtarzem głównym, gdyż jest to ołtarz przechodni.
O tym wszystkim, jak i o kryptach, znajdujących się w podziemiach Sanktuarium, o tym kto jest w nich pochowany i jakie towarzyszą temu legendy, oraz jakie sekrety i ciekawostki skrywa 350 letnia historia tego miejsca opowie Agnieszka Olszanowska, regionalistka, która napisała przewodnik po Sanktuarium Matki Boskiej Świętorodzinnej w Miedniewicach.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

10 września 2023

niedziela

12:30

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

Sanktuarium Matki Boskiej Świętorodzinnej w Miedniewicach, Miedniewice 90, 96-315 Wiskitki, pow. żyrardowski, woj. mazowieckie

woj. mazowieckie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Kuźnia Inicjatyw „Wiskitki.org”
  • Anna Smolińska, etnograf
  • Justyna Sydry, regionalistka

Osoba kontaktowa: Anna Smolińska

Telefon: 504077596

E-mail: spoojka@wp.pl

WWW: https://wiskitki.org/

Informacja o organizatorze:

Kuźnia Inicjatyw „Wiskitki.org” to stowarzyszenie działające od 2009 r, które tworzy i realizuje lokalne inicjatywy społeczne budujące więzi między ludźmi.
Anna Smolińska to etnograf, która na co dzień pracuje w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi oraz społecznik w rodzinnych Wiskitkach.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.