"Opowieść o męskim szydełkowaniu - arcydzieła, które stworzył Tomasz Gęsieniec" - wystawa czasowa
Data rozpoczęcia:
16 września 2023
sobota
13:00
Data zakończenia:
16 września 2023
sobota
14:00
Tomasz Gęsieniec jest żywym przykładem tego, że chłopaki też potrafią wspaniale szydełkować. Swoją pierwszą pracę wykonał oczywiście dla żony, bo chciał jej sprawić jakiś nieoczywisty prezent. I tak już pasja do szydełkowania z nim została.
Tomasz Gęsieniec związany jest z Zespołem Pieśni i Tańca „Dobroń” od kilku dobrych lat. Mieszka poza Dobroniem, ale nie stanowi to dla niego przeszkody, by być silną podporą Zespołu, bywać na cotygodniowych próbach, częstych koncertach i ważnych wydarzeniach. W dużej mierze to właśnie on od tych kilku lat przyczynia się do popularyzacji dziedzictwa tego subregionu i przekazywania tych treści młodszym pokoleniom, w tym swoim dzieciom. Kolejną olbrzymią pasją Tomka jest… szydełkowanie! Postawny, dobrze zbudowany mężczyzna jest żywym przykładem tego, ze chłopakom to również wychodzi rewelacyjnie! Czasem, gdy Tomasz opowiada, że właśnie skończył, bądź zaczyna dziergać serwetę, to postronni, przysłuchujący się ludzie nie mogę wyjść z podziwu, albo wręcz niedowierzania: „Jak to? To Pan szydełkuje?!” Odpowiedź jest taka, że „Tak! Pan szydełkuje!” I to jak szydełkuje! :) Przygoda ta zaczęła się ładnych parę lat temu, kiedy Tomasz chciał sprawić żonie jakiś nieoczywisty prezent. I w momencie, kiedy sama szydełkowa serweta bądź chusta od męża już by takim prezentem była, to Tomek sprawę podrasował jeszcze bardziej i postanowił wykonać ją samodzielnie…. I oczywiście wykonał!
Od tamtej pory pasja szydełkowania rozpaliła jego serce pozostając z nim do dzisiaj. Powstają serwetki, serwety, chusty, firany. Tomasz dzierga wzory tradycyjne i odtwarza z włóczki całe sceny i scenki. Kto ma szczęście, to zostanie takim arcydziełem obdarowany. Przyjaciele z Zespołu opowiadają, że bez swojego szydełkowego zestawu Tomek nie wsiada do autokaru w drogę na jakiś dalszy koncert. Dzierganie stało się swoistą medytacją i treścią czasu wolnego.
Zapraszamy serdecznie na wystawę prac naszego Kolegi i Przyjaciela z Zespołu. Człowieka Pasji Niezwykłej. Tomasza Gęsieńca, który zapewne da się namówić na opowieść o miłości do szydełka.
Galeria
Partnerzy
Wydarzenie w cyklu:
Zespół Pieśni i Tańca "Dobroń" jako nośnik żywego dziedzictwa regionu.
Zespól Pieśni i Tańca „Dobroń” istnieje w Dobroniu od 65 lat i jest zespołem, w którym występują całe rodziny – z pokolenia na pokolenie. Do dzięki niemu w tym subregionie etnograficznym nadal istnieje wiele tradycji, jak chodzenie na Wielkanoc z kurkiem i gaikiem, świętojańskie wianki, czy jedyny już w całej Polsce obrzęd „Siemieniec”.
Data rozpoczęcia:
16 września 2023
sobota
13:00
Data zakończenia:
16 września 2023
sobota
14:00
Kategorie wydarzenia:
Organizatorzy
Nazwa:
- Zespół Pieśni i Tańca „Dobroń”
- Anna Smolińska, etnografka pracująca w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi
Osoba kontaktowa: Maciej Rzepkowski
Telefon: 601808072
E-mail: mmr@op.pl
WWW: https://www.facebook.com/zpitdobron/
Informacja o organizatorze:
ZPiT „Dobroń” powstał w 1958 r. Skład Zespołu to mieszkańcy Dobronia i pobliskich miejscowości. Tradycja wspólnego tańca przechodzi z pokolenia na pokolenie. Bogaty repertuar „Dobronia” wypełniają pieśni i tańce wielu regionów Polski.
Anna Smolińska jest etnografką pracującą w MAiE w Łodzi.