fbpx

Od pokoleń wierni tradycjom. O dziedzictwie kulturowym Dobrzycy 3 wyznań

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

17:00

Data zakończenia:

1 października 2023

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Od wielu lat Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy dołącza się do hucznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku zapraszamy do wielkopolskich łazienek na wyjątkową wystawę połączoną z wykładami zaproszonych gości.

„O dziedzictwie Dobrzycy 3 wyznań” to wystawa ukazująca historię regionu z nieco mniej znanej perspektywy. Wszak nie każdy wie, że urokliwe miasteczko położone w południowej Wielkopolsce było dawniej domem dla wyznawców trzech wiar – katolickiej, protestanckiej i judaizmu. Te przenikające się ze sobą kultury bez wątpienia wpłynęły na historię Dobrzycy, a dziedzictwo materialne i niematerialne regionu po dzień dzisiejszy jest obecne w pamięci mieszkańców i nie tylko.
Specjalnie przygotowane plansze na ekspozycji opowiadać będą losy wiernych, ukażą archiwalne zdjęcia oraz fragmenty zapisanych wspomnień. W gablotach natomiast, obejrzeć będzie można eksponaty pochodzące zarówno z muzeów historycznych, sakralnych jak i kolekcji prywatnych. W dniu wernisażu ekspozycji – 17 września (zaplanowanego specjalnie na EDD) odbędzie się spotkanie z przedstawicielami trzech religii, którzy opowiedzą o obyczajach i tradycjach, przekazywanych z pokolenia na pokolenia, które do dziś stanowią część niematerialnego dziedzictwa Polaków.
Organizowane wydarzenie ma za zadanie ukazać, w jaki sposób wielokulturowość wpłynęła na tożsamość i historię mieszkańców Dobrzycy, ale również opowiedzieć o pielęgnowanych, żywych tradycjach i ich korzeniach.

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

17:00

Data zakończenia:

1 października 2023

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy
ul. Pleszewska 5A 63-330 Dobrzyca

woj. wielkopolskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy

Osoba kontaktowa: Kinga Jaroszewska-Bałwas

Telefon: 62 74-13-039

E-mail: k.jaroszewska@dobrzyca-muzeum.pl

WWW: https://www.dobrzyca-muzeum.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy to wyjątkowe miejsce, gdzie historia spotyka się z naturą. Odwiedzając dobrzycką instytucję można nie tylko odwiedzić starannie odrestaurowany osiemnastowieczny pałac i znajdujące się w nim wystawy, ale również wybrać się na spacer po dawnym ogrodzie angielskim.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.