fbpx

Od Mieczysława Oxnera i kpt. Leonida Teligi do kmdr Jerzego Koziarskiego i MS Żyrardów

Data rozpoczęcia:

19 września 2020

sobota

10:00

Data zakończenia:

19 września 2020

sobota

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W dniu 10 lutego 2020 roku obchodziliśmy w Pucku 100 rocznicę „Zaślubin z Bałtykiem”. Żyrardowskie środowisko marynistyczne i żeglarskie za sprawą kilku marynistów i oceanografów związanych z Warszawą, Żyrardowem i Grodziskiem Maz. jest aktywnym członkiem Ligi Morskie i Rzeczne. Chcemy przypomnieć sylwetki pionierów i przedstawić własne dokonania.

19 września

8 lipca 2016 roku, w wieku 87 lat, odszedł na wieczną wachtę kmdr w st. spocz. Jerzy Koziarski. Zasłużony oficer, publicysta, wieloletni redaktor naczelny czasopisma Marynarki Wojennej „Bandera”. Honorowy Obywatel rodzinnego miasta Żyrardów. Marynarski mundur założył jesienią 1947 roku. Przez blisko 3 lata był członkiem załogi okrętu hydrograficznego ORP „Żuraw”. Już w początkowym okresie służby dał się poznać jako dobry żołnierz, a ponadto wykazał zdolności dziennikarskie. Dzięki wojsku realizował pasji o której od dzieciństwa marzył. Na stałe związał się z Marynarką Wojenną i z Gdynią, ale sercem był w rodzinnym Żyrardowie. Przybliżał jego mieszkańcom sprawy morskie. Zadebiutował na początku swojej służby wojskowej artykułem „Jeden dzień na okręcie”, napisanym na konkurs ogłoszony przez redakcję „Polska Zbrojna”. Zdobył II nagrodę i zyskał uznanie fachowców dziennikarskiego rzemiosła oraz możliwości realizacji tej profesji, nosząc marynarski mundur. Nim trafił do nowo powstającej gazety dla marynarzy „Na straży Wybrzeża” przekształconej w Tygodnik MW „Bandera”, był jej współpracownikiem. W obu redakcjach przeszedł przez wszystkie szczeble wojskowej i dziennikarskiej kariery – od marynarza do komandora i od praktykanta redakcyjnego, do redaktora naczelnego. Ukończył Wydział Humanistyczny na Uniwersytecie Gdańskim, kurs dziennikarzy wojskowych, Kurs Doskonalenia Oficerskiego uprawniający do zajmowania stanowisk morskich. Przez 17 lat kierował redakcją Tygodnika Marynarki Wojennej BANDERA. Po 43 latach służby w marynarskim mundurze zostawił setki artykułów, reportaży, wywiadów, sprawozdań z podróży morskich i lądowych, felietonów, recenzji, opowiadań, noweli, humoresek, anegdot i fotografii. W swoim dorobku publicystycznym ma także cenne pozycję książkowe. Jako że był dobrym obserwatorem i dociekliwym dziennikarzem, szybko stał się znawcą obyczajowości ludzi morza i ceremoniału morskiego. Swoją wiedzą chętnie dzielił się z innymi podczas spotkań i przenosząc to na papier. Został m.in. współautorem książek „Zwyczaje i ceremoniał morski” (Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1972) oraz „Ceremoniał morski i etykieta jachtowa” (Oficyna Wydawnicza ALMAPRESS, Warszawa 1996). Za swoją działalność publicystyczną w prasie wojskowej i cywilnej oraz propagujące obyczajowość marynarską publikacje w roku 1973 r., został uhonorowany doroczną nagrodą ministra Obrony Narodowej.
Zmarły komandor miał też szczególne zasługi w dziele patriotycznego i morskiego wychowania młodzieży. Sprawił m.in., że Marynarka Wojenna objęła patronat nad wodniackimi drużynami Hufca ZHP w Żyrardowie. Organizował wyjazdy oficerów na spotkania z wodniakami. Oczywiście sam dawał przykład. Zapraszał młodych żyrardowian na okręty Marynarki Wojennej i zapewniał im możliwość udziału w szkoleniowych rejsach po Bałtyku. Dzięki Jego zaangażowaniu młodzi żyrardowianie poznawali życie i służbę marynarzy oraz oswojenie się z „wielką wodą”. Komandor Jerzy Koziarski przyczynił się również do powstania w Żyrardowie struktur organizacyjnych Ligi Morskiej i wspierał rozwój działalności tej organizacji. Dostarczał tamtejszej młodzieży wiedzę o morskim rodzaju sił zbrojnych oraz o morzu. Wykorzystywał do tego nie tylko swój udział w spotkaniach czy łamy Bandery, ale także „Życie Żyrardowa”. Był dobrym ambasadorem swojego rodzinnego miasta. Nie ograniczał się do spraw patriotycznych i morskich, ale przybliżał też młodym mieszkańcom Żyrardowa przedwojenne dzieje miasta. Jego wspomnienia zapamiętane z dzieciństwa trafiły też na łamy książki „Powroty na łowiska wspomnień”. Z jego inicjatywy i zaangażowania w 1979 r. jeden ze statków handlowych otrzymał nazwę „ŻYRARDÓW”.
Swój patriotyzm zaczął rozwijać w młodości jako harcerz. Działając w ZHP dosłużył się stopnia harcmistrza. Otrzymał też Harcerski Krzyż Zasługi /to samo odznaczenie przyznano kierowanej przezeń redakcji „Bandera”/. Wyróżniony był też tytułem „Honorowy Członek Ligi Morskiej i Rzecznej”, a także najwyższym odznaczeniem tej organizacji, Krzyżem „Pro Mari Nostro”. Komandor Jerzy Koziarski był też członkiem Towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardowa i członkiem Koła Przewodników i Pilotów Wycieczek PTTK „Belferek” w Żyrardowie. Posiadał godność Honorowego Przewodnika Turystycznego PTTK w Żyrardowie.” Za swoją działalność na rzecz patriotycznego wychowania młodzieży i przybliżanie historii miasta oraz spraw morskich, kmdr Jerzy Koziarski jako jedyny oficer naszego rodzaju sił zbrojnych, został Honorowym Obywatelem Miasta Żyrardowa. Posiadał też liczne odznaczenia państwowe i wojskowe m. in. Krzyż Oficerski i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Zasłużony Ziemi Gdańskiej i Zasłużony Działacz Kultury.
Miał jeszcze wiele ambitnych planów i chociaż dopadła Go choroba, nie poddawał się, walczył, próbował ją pokonać i realizować to, co zostało do wykonania. Nie udało się! Pogrzeb odbył się 27 lipca na Cmentarzu w Gdyni Witominie.
Oprócz kmdr Jerzego Koziarskiego bohaterami gawędy będą: Mieczysław Oxner (1879 – 1944), Seweryn Maciszewski (1892 – 2016), kpt. Witold Bublewski (1904 – 2007), kpt. Leonid Teliga (1917 – 1970) i kmdr Adam Reszka. (1929 – 2011).
W programie spacer po Żyrardowie śladami kmdr Jerzego Koziarskiego, wystawka pamiątek marynistycznych i śpiewy pieśni żeglarskich.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

19 września 2020

sobota

10:00

Data zakończenia:

19 września 2020

sobota

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

publikacja, gawęda / opowieść, wystawa

Lokalizacja:

Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego (wysepka przed budynkiem dworca PKP) w Żyrardowie.

woj. mazowieckie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Klub Turystyki Morskiej i Żeglarskiej „BRYZA” w Żyrardowie
  • Liga Morska i Rzeczna w Żyrardowie
  • Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych w Żyrardowie

Osoba kontaktowa: Jerzy Kwaczyński

Telefon: 601269357

E-mail: jerzy.kwaczynski@gmail.com

WWW: http://www.lmir.pl

Informacja o organizatorze:

Klub Turystyki Morskie i Żeglarskie „BRYZA” w Żyrardowie istnieje od 1968 roku. Co roku organizuje szkolenia żeglarskie oraz rejsy. Zrzesza 112 członków. Liga Morska i Rzeczna w Żyrardowie jest jednostką terenową Ligi Morskiej i Rzecznej (Okręgiem) zrzeszającą ok. 6.000 członków z centrum Polski.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.