Od gratów do unikatów. O wędrówkach i metamorfozach przedmiotów.
Data rozpoczęcia:
20 września 2020
niedziela
15:00
Data zakończenia:
20 września 2020
niedziela
17:00
W eksploracji strychu pod kątem typowania przedmiotów do zbiorów muzealnych, towarzyszy etnografowi mała Karolinka. Jest pomocna, ma dodatkową latarkę i zna doskonale topografię strychu w swojej chacie. Dopytuje o miejsce pracy etnografa. Kiedy dowiaduje się, że to muzeum, szybko określa jego specyfikę : „Aaaa, już rozumiem! w MUZEUM GRATÓW”.
20 września
Co decyduje o tym, że grat staje się unikatem? Nośnikiem jakich treści mogą być cenne pamiątki po przodkach? W jaki sposób stają się one elementami tożsamości lokalnej, regionalnej, czy narodowej? Jaką drogę musi przebyć przedmiot, by znaleźć się na inwentarzu muzealiów? Jakie tajemnice mogą zostać odkryte w czasie prac konserwatorskich? Dlaczego wieka skrzyń od środka bywają czasami bardziej interesujące od pokrywających je malatur? Jak w praktyce muzealnej realizują się słowa antropologa Claude Levi-Straussa – Nie chodzi wyłącznie o gromadzenie przedmiotów, lecz przede wszystkim o zrozumienie ludzi (…)? Na te i na wiele innych pytań spróbujemy znaleźć odpowiedź podczas interaktywnego wykładu połączonego ze zwiedzaniem ekspozycji i uważniejszym przyglądaniem się wybranym muzealiom. Spotkanie poprowadzi Magdalena Lica-Kaczan, etnograf, kustosz, autorka stałej wystawy etnograficznej w Muzeum Mazowieckim w Płocku „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata” oraz współautorka Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim.
Data rozpoczęcia:
20 września 2020
niedziela
15:00
Data zakończenia:
20 września 2020
niedziela
17:00
Kategorie wydarzenia:
Organizator
Nazwa: Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku
Osoba kontaktowa: Magdalena Lica-Kaczan
Telefon: 502488667
E-mail: m.lica-kaczan@muzeumplock.eu
Informacja o organizatorze:
Najmłodszy skansen w Polsce, jedno z dwóch muzeów na wolnym powietrzu w Polsce poświęcone osadnictwu olenderskiemu nad Wisłą. Na ekspozycję plenerową składają się: kościół z 1935 roku, cmentarz, szkoła oraz dwa typy zagród: langhoff i wielobudynkowa z suszarnio-powidlarnią.