fbpx

O szlakach handlowych i kolei na Żywiecczyźnie

Data rozpoczęcia:

18 września 2020

piątek

17:00

Data zakończenia:

18 września 2020

piątek

18:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Serdecznie zapraszamy na prelekcję poświęconą szlakom handlowym na Żywiecczyźnie i różnym drogom komunikacji w regionie ze szczególnych uwzględnieniem kolei.

Ziemia Żywiecka przez wieki znajdowała się na skrzyżowaniu szlaków handlowych, będąc na styku państw, zmieniając kolejno właścicieli, z których każdy dołożył swoją cegiełkę do jej ukształtowania, powoli budowała połączenia drogowe, kolejowe, wodne, a w XIX w. także telefoniczne. Te różne drogi umożliwiały nie tylko eksport lokalnej produkcji – niestety, często też umożliwiały masową emigrację, ale także zachęcały licznych kupców, podróżników do przybycia w te strony. O szlakach handlowych opowie dr Katarzyna Śleziak.

Budowana pod koniec XIX w na Żywiecczyźnie kolej żelazna była novum na tyle nieznanym, że u wielu budziła obawy i sprzeciwy. Emocje te szybko jednak ewoluowały ku jej docenieniu, głównie z powodu korzyści, jakie jej rozwój dał mieszkańcom i rozwijającemu się na Żywiecczyźnie przemysłowi.

Blisko 150 lat później podejmiemy próbę odpowiedzi na pytania, czy kolej na Żywiecczyźnie dziś jest potrzebna i czy w zmieniającym się świecie współczesnej globalizacji nasze potrzeby przemieszczania się są takie same jak wczoraj. O kolei na Żywiecczyźnie opowie Hubert Maślanka.

Data rozpoczęcia:

18 września 2020

piątek

17:00

Data zakończenia:

18 września 2020

piątek

18:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja

Lokalizacja:

ul. Kościuszki 5, 34-300 Żywiec

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Żywiecka Biblioteka Samorządowa

Osoba kontaktowa: Katarzyna Śleziak

Telefon: 602 606 520

E-mail: kasiasleziak23@o2.pl

WWW: http://www.biblioteka.zywiec.pl/

Informacja o organizatorze:

Żywiecka Biblioteka Samorządowa jest główną biblioteką publiczną miasta Żywiec i powiatu żywieckiego, tak pod względem wielkości zbiorów, jak również ilości obsługiwanych użytkowników. Mieści się ona w zabytkowym budynku w samym centrum miasta i prowadzi szeroko rozumianą działalność kulturalną.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.