fbpx

Nie tylko "Pan Tadeusz". Rękopisy literackie okresu romantyzmu w zbiorach Ossolineum.

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

13:00

Data zakończenia:

10 września 2022

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Rok 2022 to Rok Romantyzmu Polskiego. W Ossolineum znajduje się rękopis Pana Tadeusza, jednego z najlepiej kojarzonych dzieł tej epoki. Ale wśród ossolińskich rękopisów znajduje się znacznie więcej obiektów przypominających nam XIX wieczną historię i

Europejskie Dni Dziedzictwa przypominają o ciągłości dziejowej i łączności z historią. W polskiej kulturze duże piętno odcisnęła literatura okresu romantyzmu. A ponieważ rok 2022 został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego warto przypomnieć pisarzy związanych z tym okresem literackim. Jednym z najlepiej kojarzonych dzieł romantyzmu jest Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. Rękopis utworu, który zyskał rangę narodowej epopei, znajduje się w Ossolineum. W 2014 roku został wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Na liście znajduje się też rękopiśmienna spuścizna Juliusza Słowackiego ze zbiorów ossolińskich. Romantyzm nie kończy się jednak na nazwiskach Mickiewicza i Słowackiego. Wykład będzie okazją do przypomnienia również innych twórców epoki, jak Wincenty Pol, Teofil Lenartowicz, Seweryn Goszczyński, czy Kornel Ujejski, których cenne rękopisy można znaleźć w Ossolineum. Może się to dzisiaj wydawać zaskakujące, ale w pewnych gronach byli oni bardziej poczytni, niż doskonale współcześnie znani wieszczowie.

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

13:00

Data zakończenia:

10 września 2022

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław, ul. Szewska 37

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Osoba kontaktowa: Marta Pękalska

Telefon: (71) 3356488

E-mail: informacja@ossolineum.pl

WWW: https://ossolineum.pl

Informacja o organizatorze:

Zakład Narodowy im. Ossolińskich – jedna z najstarszych instytucji kultury w Polsce. Fundacja założona we Lwowie przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego w 1817 r. ZNiO tworzą Biblioteka Ossolineum, Muzeum Książąt Lubomirskich, Wydawnictwo Ossolineum i Muzeum Pana Tadeusza.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.