fbpx

„Nie tylko krywulka”

Data rozpoczęcia:

9 września 2019

poniedziałek

12:00

Data zakończenia:

14 września 2019

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Projekt „Nie tylko krywulka” nawiązuje do tradycji rękodzielniczych i sposobów zdobienia strojów ludowych grup etnicznych pogranicza polsko-ukraińskiego. Jego realizacja będzie okazją do poznania dawnego rękodzieła artystycznego regionu Karpat, który to obszar słynął z tradycji wyrobu i noszenia tak zwanej biżuterii koralikowej i wianków karpackich

Na projekt składać się będą następujące części:
1) Spotkanie z twórczynią i znawcą tradycyjnych karpackich ozdób koralikowych Eweliną Matusiak-Wyderką z Pracowni Miodosytnia i Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej, dyplomowanym instruktorem rękodzieła artystycznego. Ewelina Matusiak-Wyderka jest absolwentką Małopolskiego Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie, brała też udział w wielu warsztatach rękodzielniczych, m.in. prowadzonych przez mistrza koralikarstwa z Ukrainy Andrieja Bobyka.
Spotkanie z artystką-rękodzielnikiem przybliży jego uczestnikom historię wytwarzania i noszenia biżuterii etnicznej na Łemkowszczyźnie, Bojkowszczyźnie i Huculszczyźnie. Spotkanie połączone będzie z pokazem tradycyjnych karpackich strojów ludowych i ozdób koralikowych.

2)Warsztaty etnicznej biżuterii z regionu Karpat
Elementem projektu będą warsztaty tradycyjnych ozdób koralikowych. Karpacka biżuteria robiona ręcznie to między innymi krywulki – szerokie naszyjniki (kryzy) noszone przez Łemkinie, gerdany – długie naszyjniki zakładane przez huculskie kobiety, ale i mężczyzn, czy sylianki z czarno-czerwonym bojkowskim motywem i drabynki stanowiące ozdobę kobiet w różnych regionach Karpat.
Warsztaty tradycyjnych ozdób koralikowych zorganizowane zostaną dla dwóch grup wiekowych – dla dzieci w wieku 10-12 lat i dla osób starszych od 16 roku życia – ogółem dla ok. 30 osób, w budynku WiMBP w Rzeszowie i polegać będą na samodzielnym wykonaniu przez ich uczestników drobnej biżuterii koralikowej.

3)Wystawa tradycyjnej biżuterii koralikowej i ozdób grup etnicznych regionu Karpat. Cechą biżuterii koralikowej są jej charakterystyczne wzory i kolory, które odnaleźć można w karpackich haftach, rzeźbach czy obrazach. W tej biżuterii stosowano różnorodne wzory i kształty, a technika jej wykonania znana była od wielu pokoleń: na cienką nitkę były nanizane setki kolorowych koralików, które układano w skomplikowane, geometryczne wzory.
Na wystawie zaprezentowane zostaną współcześnie wykonane ozdoby ze szklanych koralików: krywulki, gerdany, sylianki, drabynki i inne.
Wystawa zorganizowana zostanie w budynku głównym WiMBP w Rzeszowie, a towarzyszyć jej będzie ekspozycja książek i innych dokumentów ze zbiorów bibliotecznych, poświęcona grupom etnicznym regionu Karpat.

4) Warsztaty ludowych wianków karpackich. Unikatowe ozdoby głowy jakimi są kwietne wianki stanowią uzupełnienie tradycyjnego stroju ludowego. Na warsztatach zorganizowanych w budynku WiMBP w Rzeszowie dla osób dorosłych zainteresowanych pochodzeniem, tradycjami i cechami etnicznymi, które leżą u podstaw naszej tożsamości narodowej, uczestnicy warsztatów wykonają wianki karpackie. Instrukcji krok po kroku jak, z pomocą kolorowych kwiatów zarówno materiałowych jak i papierowych, drutu, wstążek florystycznych i ozdób, wykonać wianek udzieli Halina Nowosad, artystka, miłośniczka sztuki ludowej, pasjonatka rękodzieła artystycznego, właścicielka Sklepu Piękno Rękodzieła Koralikarnia w Rzeszowie.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

9 września 2019

poniedziałek

12:00

Data zakończenia:

14 września 2019

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, ul. Sokoła 13, 35-010 Rzeszów

woj. podkarpackie

Organizator

Nazwa: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Osoba kontaktowa: Bożena Janda

Telefon: (17) 86 69 441

E-mail: bjanda@wimbp.rzeszow.pl

WWW: http://www.wimbp.rzeszow.pl

Informacja o organizatorze:

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie jest wspólną instytucją kultury Województwa Podkarpackiego oraz Miasta Rzeszowa, wpisaną do Rejestru Instytucji Kultury prowadzonego przez Województwo Podkarpackie pod nr 10/99, działającą w obrębie krajowej sieci bibliotecznej.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.