fbpx

Narodowe Czytanie "Nad Niemnem"

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

14:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

17:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Już od lat głównym organizatorem NARODOWEGO CZYTANIA w Płocku jest Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego. Serdecznie zapraszamy do bibliotecznego ogrodu w godz. 14.00 – 17.30 (w razie niepogody w Mediatece eMka).

Do wspólnego czytania „Nad Niemnem” przystąpią przedstawiciele płockich szkół, władz miasta, przedstawiciele świata kultury i mediów, policji, straży miejskiej, organizacji pozarządowych, aktorzy zawodowi i amatorzy, seniorzy oraz osoby prywatne, które zgłoszą chęć udziału. Czytanie rozpocznie wystąpienie organizatorów, czyli Dyrektora Książnicy Płockiej oraz Prezydenta Miasta Płocka. Impreza zorganizowana zostanie w ogrodzie Książnicy Płockiej lub, w razie niepogody, w Mediatece eMka.
Czytanie odbędzie się wśród scenografii nawiązującej do tematyki prezentowanego utworu oraz hasła tegorocznych EDD „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. Zwrócimy uwagę nie tylko na język powieści, bohaterów, kontekst historyczny, ale też na miejsca, w których toczy się fabuła. Ogród Książnicy stanie się zarówno dworkiem szlacheckim, jak i wiejską chatą, czy krajobrazem nadniemeńskim.
Pracownicy Czytelni zorganizują również wystawę różnych wydań powieści Elizy Orzeszkowej. Na miejscu będzie tez można otrzymać okolicznościowy stempel Narodowego Czytania, osoby biorące udział otrzymają też certyfikat udziału.
Imprezie towarzyszyć będzie plakat przygotowany przez plastyka Książnicy Płockiej. Informacje o imprezie pojawią się na stronie internetowej, profilu FB oraz Instagramie Książnicy Płockiej, w lokalnej prasie i rozgłośniach radiowych oraz w informatorze miejskim „MiastO żyje”.
Dodatkowo przed południem połączymy się z delegacją Książnicy Płockiej, która będzie w tym czasie przebywać na wyjeździe studyjnym Erasmus w Helsinkach, gdzie również przeczytają fragmenty powieści a relacje z tego zamieścimy na FB Książnicy Płockiej.

Wydarzenie w cyklu:

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie – polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu; zapoczątkowana w 2012.

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

14:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

17:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

inne

Lokalizacja:

Ogród Książnicy Płockiej, ul. Kościuszki 6, 09-402 Płock (w razie niepogody Mediateka eMka, ul. Kościuszki 3b).

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego, Urząd Miasta Płocka

Osoba kontaktowa: Renata Kraszewska

Telefon: 668 122 785

E-mail: oswiata@ksiaznicaplocka.pl

WWW: https://ksiaznicaplocka.pl/

Informacja o organizatorze:

Książnica Płocka promuje literaturę, czytelnictwo, wiedzę o kulturze (spotkania autorskie, konkursy, gry miejskie, pikniki literackie, happeningi, wystawy, koncerty i in.). Działalność wydawnicza, realizuje zadania biblioteki powiatowej sprawując opiekę merytoryczną nad bibliotekami gminnymi.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.